Opinie: Nie chcemy późnej emerytury

DCZ
opublikowano: 2011-09-02 13:19

Sondaż miesięcznika "Reader’s Digest" pokazuje, że w większości krajów ludzie chętnie pracowaliby do 65. roku życia lub dłużej.

Wcześniejszą emeryturę większe grupy respondentów wybierały tylko w nielicznych krajach. Rekord padł w Rumunii — wcześniejsze emerytury wskazało tam aż 84 proc. ankietowanych. Ale i w Polsce jest takich osób większość, bo 62 proc. To ciekawy wynik, zwłaszcza wobec toczących się u nas od kilku lat dyskusji o podwyższeniu wieku emerytalnego.

Są jednak kraje, gdzie wielu ankietowanych w ogóle nie liczy na emeryturę. W Meksyku najczęściej padała odpowiedź "nigdy" (49 proc. wskazań). Podobnie w Indiach (44 proc.) i na Filipinach (42 proc.). W Polsce w ogóle nie planuje przejść na emeryturę wyjątkowo mało osób. Odpowiedź "nigdy" wybrało tylko 9 proc. ankietowanych. Dla porównania wskazało ją 32 proc. Australijczyków, 24 proc. Amerykanów, 23 proc. Francuzów i 27 proc. Czechów.