OPIS-Wzrost PKB w USA był najsłabszy od 8 lat

29-08-2001, 15:27

(Depesza uzupełniona o komentarze analityków i dodatkowe dane)

WASZYNGTON (Reuters) - W drugim kwartale największa gospodarka świata rozwijała się w najwolniejszym tempie od ponad ośmiu lat, wynika z raportu opublikowanego w środę przez rząd USA, który skorygował podane już wcześniej dane wstępne. Rynek przywitał nowe dane z ulgą, uważają analitycy.

W drugim kwartale 2001 roku wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) Stanów Zjednocznych wyniósł 0,2 procent. Oznacza to, że gospodarka rozwijała się w najwolniejszym tempie od pierwszego kwartału 1993 roku. Wzrost wyniósł wtedy zaledwie 0,1 procent.

Dane te były znacznie słabsze niż 1,3 procent w pierwszych trzech miesiącach tego roku, ale analitycy prognozowali, że po korekcie USA zanotuje zerowy wzrost gospodarczy. Wzbudziłoby to na rynku obawy, że największa gospodarka świata stanęła na skraju recesji.

W tym samym raporcie Departament Handlu poinformował, że poziom zapasów amerykańskich firm zmniejszył się w drugim kwartale o 38,4 miliarda dolarów. Był to największy spadek od pierwszego kwartału 1983 roku.

"Kluczem do tego raportu są dane o zapasach. Ani produkcja, ani wydatki przedsiębiorstw nie zaczną rosnąć, jeżeli firmy nie pozbędą się zapasów. Ich spadek o 38,4 miliarda dolarów to dobra wiadomość" - powiedział Delos Smith z instytutu Conference Board w Nowym Jorku.

Jeden z powodów obecnego spowolnienia gospodarki USA upatrywany jest w przeinwestowaniu amerykańskich koncernów. Doprowadziło ono do nagromadzenia nadmiernych zapasów i zmusiło koncerny do ograniczenia produkcji i redukcji zatrudnienia.

Zdaniem niektórych analityków trwała poprawa stanu największej gospodarki świata zależy obecnie nie tylko od wzrostu wydatków konsumenckich. Muszą wzrosnąć również inwestycje przedsiębiorstw, które w drugim kwartale spadły o 14,6 procent.

"Jeżeli gospodarka USA ma powrócić na trwałą scieżkę wzrostu, wydatki inwestycyjne muszą przestać spadać. Wówczas wzrost gospodarczy ustabilizuje się na poziomie dwóch procent, co będzie dobrym początkiem odrodzenia" - powiedział Oscar Gonzales z John Hancock Financial Services w Bostonie.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS-Wzrost PKB w USA był najsłabszy od 8 lat