OPIS1-Indeks PMI strefy euro wzrósł w IV do 50,7 pkt

Artur Szymański
02-05-2002, 10:50

LONDYN (Reuters) - Sporządzany przez Reutera indeks PMI, obrazujący kondycję sektora przemysłowego w strefie euro, wzrósł w kwietniu do 50,7 punktu z 50 punktów w marcu.

Dane są zgodne z oczekiwaniami analityków. Każdy spadek poniżej poziomu 50 punktów oznacza, że sytuacja w sektorze pogarsza się.

Najniższą wartość indeks PMI osiągnął w grudniu 1998 roku. Wyniósł on wówczas 47,2 punktu.

Natomiast indeks cen wzrósł w kwietniu do 53,9 punktu z 47,9 punktu w marcu. Jest to najszybsze miesięczne tempo wzrostu tego indeksu od lutego 2001 roku.

"Rynki ostatnio kwestionowały poprawę sytuacji w strefie euro. Uważam jednak, że dzisiejsze dane sugerują, iż właśnie mamy do czynienia z poprawą" - powiedział Paul Mortimer-Lee z BNP-Paribas w Londynie.

"Wzrost indeksu cen nie jest niespodzianką. Zwyżka cen energii i ropy jest za to odpowiedzialna. Nie sądzę jednak, żeby dane te zwiększyły obawy Europejskiego Banku Centralnego (ECB)" - powiedział Adolf Rosenstock z Nomura International we Frankfurcie.

Europejski Bank Centralny (ECB) ogłosi w czwartek swoją decyzję dotyczącą stóp procentowych dla strefy euro. Analitycy nie przewidują jednak żadnych zmian. Konferencja prasowa odbędzie się o godzinie 14.30 czasu warszawskiego.

Zdaniem analityków indeks PMI potwierdza przypuszczenia dotyczące stopniowej poprawy sytuacji gospodarczej w strefie euro. Ich zdaniem wygląda na to, że odbicie rozszerza się na wszystkie kraje strefy.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / OPIS1-Indeks PMI strefy euro wzrósł w IV do 50,7 pkt