OPIS1-Kaczmarek i Piechota odchodzą, powstanie nowy resort

ORFE S.A.
06-01-2003, 17:25

(Depesza uzupełniona o dodatkowy cytat z wypowiedzi premiera i tło oraz komentarze analityków)

WARSZAWA (Reuters) - Premier Leszek Miller poinformował w poniedziałek, że odwołał ze stanowiska ministra skarbu państwa Wiesława Kaczmarka i zdecydował o połączeniu ministerstw gospodarki oraz pracy i polityki społecznej. Szefem połączonej instytucji zostać ma dotychczasowy szef resortu pracy, Jerzy Hausner.

Stanowisko szefa resortu skarbu, który w dłuższej perspektywie powinien zdaniem premiera zostać połączony z nowo tworzonym ministerstwem gospodarki, pracy i polityki społecznej, obejmie teraz Sławomir Cytrycki. Analitycy sądzą, że zmiana ministra skarbu wróżyć może przyspieszenie prywatyzacji.

"Podjąłem decyzję o zintegrowaniu w jednym ministerstwie problematyki gospodarki, pracy i polityki społecznej (...) Dotychczasowy podział w tej dziedzinie utrudniał kompleksowe działanie. Wystąpiłem o powołanie na to stanowisko Jerzego Hausnera" - powiedział na konferencji prasowej Miller.

"Uznałem, że z pożytkiem dla realizacji naszego programu będzie odciążenie sfery prywatyzacji od występujących napięć politycznych" - powiedział Miller, uzasadniając decyzję o odwołaniu ministra skarbu państwa.

Jego stanowisko przejmie Sławomir Cytrycki, który do połowy minionego roku był podsekretarzem stanu w radzie ministrów, pracował też w Banku Handlowym.

"Zmiana na stanowisku ministra skarbu może być korzystna, ponieważ może oznaczać przyspieszenie prywatyzacji" - powiedział Jacek Wiśniewski, analityk Banku Pekao SA. Jeśli prywatyzacja przyspieszy, oznaczać to będzie większy wpływ pieniędzy do kasy skarbu państwa, a więc potencjalnie mniejszą emisję skarbowych papierów dłużnych, sądzi.

Wiśniewski dodał, że informacja o połączeniu ministerstw pracy i gospodarki jest dla rynków raczej informacją neutralną.

"Rynek nie będzie prawdopodobnie specjalnie tęsknił za Kaczmarkiem, biorąc pod uwagę jako mało prywatyzacji miało miejsce w ubiegłym roku" - powiedział Gavin Gray, analityk ds. rynków wschodzących w HSBC Investment Bank w Londynie.

"Sądzę, że inwestorzy z rezerwą odniosą się do Cytryckiego, przynajmniej do czasu aż nie będziemy wiedzieć więcej na temat jego osoby i czy naprawdę jest poparcie dla szybszej prywatyzacji" - stwierdził.

W zeszłym roku planowane przychody prywatyzacyjne zostały obniżone do 3,7 miliarda złotych z 6,6 miliarda złotych. W 2003 roku przychody prywatyzacyjnego zostały zaplanowane na poziomie 9,1 miliarda złotych.

Przed rządem stoją w kolejce do prywatyzacji lub jej dokończenia takie firmy jak PKO BP, BGŻ, LOT, TPSA, Ruch i PZU. Spór o kształt przekształceń w tej ostatniej instytucji wywołał napięcia również na scenie międzynarodowej. Inwestor PZU, holenderski ubezpieczyciel Eureko, interweniował w tej sprawie u polityków.

Premier Miller poinformował również w poniedziałek, że zlikwidowane zostanie stanowisko pełnomocnika rządu do spraw informacji europejskiej, którym był Sławomir Wiatr. Wiatr będzie teraz zastępcą Lecha Nikolskiego, sekretarza stanu, który otrzymać ma stanowisko ministra, odpowiedzialnego za przygotowanie referendum akcesyjnego Polski.

((Autor: Marcin Gocłowski; redagowała: Olga Markiewicz; Reuters Messaging: marcin.goclowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ORFE S.A.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS1-Kaczmarek i Piechota odchodzą, powstanie nowy resort