OPIS1-Spotkanie z RPP pożyteczne, ale bez konkluzji

Reuters
opublikowano: 09-01-2002, 17:02

(Depesza uzupełniona o dodatkowe wypowiedzi i zbierająca informacje na temat spotkania rządu z RPP w całość) WARSZAWA (Reuters) - Środowe spotkanie rządu z przedstawicielami Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie zakończyło się żadnym ustaleniami. Jednak według ministra finansów oraz szefa resortu pracy było ono pożyteczne i ważne. Jak powiedział Marek Belka, rząd przedstawi

(Depesza uzupełniona o dodatkowe wypowiedzi i zbierająca informacje na temat spotkania rządu z RPP w całość)

WARSZAWA (Reuters) - Środowe spotkanie rządu z przedstawicielami Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie zakończyło się żadnym ustaleniami. Jednak według ministra finansów oraz szefa resortu pracy było ono pożyteczne i ważne.

Jak powiedział Marek Belka, rząd przedstawił Radzie swą ocenę obecnej sytuacji gospodarczej kraju. Zasygnalizował też, jakiego rodzaju wsparcia oczekuje od RPP.

"Wskazaliśmy na to, jakie mechanizmy gospodarcze przewidujemy w ramach strategii i jakie cele realizuje rząd i jakiego wsparcia oczekujemy ze strony banku narodowego" - powiedział na środowej konferencji prasowej Belka.

"To było dobre i pożyteczne spotkanie (...). Obecnie czekamy na kolejne spotkanie RPP, będzie ono miało miejsce jeszcze w tym miesiącu. Oczekujemy, że Rada wypowie sie na ten temat i Rada włączy się w dyskusję" - dodał minister finansów.

Rząd chce przekonać RPP, aby ta dokonała głębokiej redukcji stóp procentowych. Ma to zahamować tempo spadku wzrostu gospodarczego oraz ograniczyć rosnące bezrobocie.

Także obecny na konferencji minister pracy, Jerzy Hausner wyraźnie stwierdził, że liczy iż wsparcie przez RPP przygotowywanego przez rząd programu gospodarczego przełoży się na spadek stóp procentowych.

"Chodzi o takie wsparcie, które umożliwi realizowanie programu gospodarczego. Chodzi o odejście od restrykcyjnego kursu polityki pieniężnej" - powiedział Hausner.

Dodał, że po posiedzeniu RPP, które odbędzie się 28-29 stycznia "Rada Ministrów będzie miała szanse ocenić to wsparcie".

RPP broni się przed gwałtowną obniżką stóp, argumentujac, że tylko stopniowe i rozłożone w czasie redukcje pomogą gospodarce.

W ubiegłym roku Rada obniżyła stopy łącznie o 750 punktów bazowych.

Członek RPP, Grzegorz Wójtowicz, z którym rozmawiali dziennikarze, nie chciał podać szczegółów, ani bliższych informacji z zakończonego w środę spotkania.

"Dużo więcej wiem po spotkaniu z rządem (w sensie pozytywnym) i myślę, że inni uczestnicy też dużo więcej wiedzą. Najważniejsze, że odbyło się spotkanie poświęcone wymianie poglądów na temat tworzącej się polityki gospodarczej rządu i polityki monetarnej Rady" - powiedział Wójtowicz.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane