OPIS1-W XII inflacja w USA wyniosła 0,1 proc

Naftobudowa Spółka Akcyjna
opublikowano: 16-01-2003, 15:05

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły, komentarz analityka i reakcję rynku)

WASZYNGTON (Reuters) - W grudniu ceny konsumenckie w USA wzrosły nieznacznie, a dane za cały rok świadczą o braku presji inflacyjnej w amerykańskiej gospodarce, poinformował w czwartek Departament Pracy.

W grudniu indeks cen konsumenckich (CPI) wzrósł o 0,1 procent. O tyle samo wzrosły również ceny po odliczeniu żywności i energii. Dane były nieco lepsze od prognoz analityków, którzy liczyli, że inflacja w skali miesiąca wyniesie w obu przypadkach 0,2 procent.

W całym 2002 roku ceny konsumenckie wzrosły o 2,4 procent, czyli najwięcej od dwóch lat. Jednak inflacja bazowa, do której nie wlicza się cen żywności i energii wyniosła 1,9 procent - najmniej od 1999 roku.

W grudniu ceny energii spadły drugi miesiąca z rzędu, o 0,4 procent. Zmniejszyły się również ceny odzieży oraz koszty transportu, głównie z powodu niższych cen nowych samochodów. Ceny wzrosły nieznacznie w większości kategorii dóbr i usług, a najwięcej - o 0,3 procent, w dziale usług medycznych.

"Wzrost inflacji nam nie grozi i mniej osób traci pracę, dlatego dane te wydają mi się całkiem dobre. Inflacja jest nieco niższa od średniej, ale ostatni wzrost cen ropy powinien być już zauważalny w danych za styczeń" - powiedział Kurt Karla, główny ekonomista ds. Ameryki Północnej ze Swiss Re America Holding w Nowym Jorku.

W oddzielnym raporcie Departament Pracy podał też, że w ubiegłym tygodniu liczba osób, które po raz pierwszy zgłosiły się po zasiłki w amerykańskich urzędach pracy spadła o 32.000 do najniższego poziomu od listopada ubiegłego roku.

Po publikacji danych nieznacznie wzrosły kontrakty terminowe na indeksy na Wall Street, a kurs dolara nie uległ większej zmianie.

Od czasu, gdy gospodarka amerykańska stara się pokonać spowolnienie, inflacja przestała być postrzegana przez ekonomistów jako zagrożenie. W raporcie zwanym "Beżową Księgą", Fed napisał ostatnio, że ceny nie rosną z powodu silnej konkurencji między firmami.

Część analityków zaczyna jednak ostrzegać przed groźbą deflacji, czyli spadku cen, któremu towarzyszy często znaczący ograniczenie tempa wzrostu. Jednak w ostatnim wystąpieniu prezes Fed, Alan Greenspan powiedział, że gospodarce USA nie grozi deflacja.

((Tłumaczył: Piotr Skolimowski; Redagował: Kuba Kurasz; Reuters Messaging: piotr.skolimowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Naftobudowa Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-W XII inflacja w USA wyniosła 0,1 proc