OPIS2-Elektrim odkupił od BRE swoje obligacje

Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Wawel" S.A.
21-12-2001, 17:43

(Depesza uzupełniona o komentarz analityka, informacje podane przez Elektrim oraz o wypowiedź jednego z właścicieli obligacji zamiennych)

WARSZAWA (Reuters) - Elektrim SA odkupił od BRE Banku SA swoje obligacje imienne, płacąc za nie około 225,33 miliona złotych, podał BRE w piątkowym komunikacie.

"BRE zawarł z Elektrimem umowę sprzedaży 200 obligacji imiennych serii A o wartości nominalnej 1.000.000 złotych każda, wyemitowanych w dniu 23 kwietnia 2001 roku przez Elektrim SA" - poinformowano w komunikacie.

W listopadzie tego roku PZU Życie sprzedało BRE obligacje Elektrimu o wartości ponad 200 milionów złotych. Elektrim zobowiązał się odkupić obligacje od BRE.

BRE Bank kupił obligacje, których wykupienia domagało się wcześniej od Elektrimu PZU Życie grożąc zajęciem udziałów w Elektrimie Telekomunikacja (ET), poprzez który wspólnie z francuskim koncernem Vivendi, Elektrim ma udziały w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC).

Elektrim poinformował wówczas, że akcje ET, które stały się zabezpieczeniem dla BRE Banku stanowią około 25 procent kapitału Elektrimu Telekomunikacja.

Natomiast obligacje, które od PZU Życie odkupił BRE Bank były zabezpieczone zastawem na ponad 3,2 procent udziałów.

W jednym z ostatnich raportów CDM Pekao SA analitycy zakładali, że Elektrim kupi swe obligacje od BRE i w ten sposób istotnie zwiększy swoje możliwości kredytowe.

"Oznaczać to może, że Elektrim zapewne zdejmie zastaw na akcjach Elektrimu Telekomunikacja (ET) i wydaje mi się, że prawdopodobnie mają już dograną umowę kredytową" - powiedziała w piątek Magdalena Łapsa, analityk z CDM Pekao SA.

Przypuszczenia anlityków potwierdził Elektrim w swym piątkowym komunikacie. Podał mianowicie, że wraz z wykupem obligacji wygasają wszystkie zabezpieczenia ustanowione w związku z ich emisją.

"Oznacza to, że Elektrim zwolnił zastaw 25 procent udziałów w Elektrim Telekomunikacja Sp z oo" - podała spółka w komunikacie.

Zdaniem analityków Elektrim może się teraz starać o pozyskanie kredytu, który mógłby być przeznaczony na restrukturyzację jego zadłużenia.

Zabezpieczeniem kredytu mogłby być zastaw wszystkich akcji Elektrimu Telekomunikacja będących w posiadaniu Elektrimu oraz być może częścią akcji PAK-u, uważają analitycy.

CDM wycenia wartość udziału Elektrimu w ET na 1,76 miliarda złotych, a w PAK-u na 884 miliony złotych.

Przedstawiciele właścicieli obligacji zamiennych Elektrimu pozytywnie przyjęli informacje o wykupie papierów dłużnych od BRE.

"To dobra wiadomość, bo w tej chwili będą mieli więcej możliwości uzyskania kredytu, który mógłby być przeznaczony na spłatę obligacji" - powiedział jeden z obligatariuszy, chcący zachować anonimowość.

Dodał też, że najprawdopodobniej Elektrim dostanie więcej czasu i obligatariusze nie mają na razie zamiaru wszczynać procedury upadłości spółki.

"Przedstawiciele obligatrariuszy dadzą prawdopodobnie zarządowi więcej czasu i w tej chwili nie podejmą działań zmierzających do bankrutwa firmy" - dodał.

W najbliższy poniedziałek mija termin, kiedy grupa co najmniej 25 procent właścicieli obligacji zamiennych miałaby prawo do złożyc wniosku o upadłość społki z powodu niewykupienia w terminie obligacji zamiennych o wartości nominalnej około 440 milionów euro.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Wawel" S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS2-Elektrim odkupił od BRE swoje obligacje