OPIS2-Rząd zgadza się na niepubliczną sprzedaż PZU

PROCHEM S.A.
opublikowano: 25-09-2001, 15:39

(Depesza uzpełniona o wypowiedzi przedstawiciela SLD, rzecznik resortu skarbu i minister skarbu).

WARSZAWA (Reuters) - Na wtorkowym posiedzeniu rząd zgodził się na niepubliczną sprzedaż 21 procent akcji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (PZU), podało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Jak powiedział rzecznik rządu, umożliwia to kupno pakietu akcji PZU przez jego inwestora strategicznego, czyli Eureko.

"Decyzja Rady Ministrów (...) umożliwia ministerstwu skarbu przeprowadzenie tej transakcji z inwestorem strategicznym PZU" - powiedział Reuterowi Krzysztof Luft.

Resort skarbu planował sprzedać w ofercie publicznej 50 procent akcji PZU, z których 21 procent miało kupić Eureko. W ten sposób inwestor ten zwiększyłby swój udział do 51 procent z obecnych 30 procent.

Marek Borowski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD), partii która wygrała wybory parlamentarne, powiedział Reuterowi, że jego zdaniem odchodzący rząd nie powinien już podejmować takich decyzji.

"Ten rząd powinien już tylko administrować i nie podejmować takich decyzji. Jest to decyzja znacząca, bo dotyczy największego ubepieczyciela. Ta decyzja jest zła i nie na miejscu" - powiedział Borowski.

Rząd przedłużył też termin oferty publicznej kolejnych około 30 procent akcji PZU do końca 2002 roku, a nie jak wcześniej planowano do końca 2001 roku.

"Może to oznaczać, że oferta publiczna może odbyć się w tym roku, ale również daje możliwość przeprowadzenia jej w roku przyszłym, gdbyby okazało się, że koniunktura na rynku jest zła" - powiedziała rzecznik ministerstwa skarbu Beata Jarosz.

Odmówiła jednak odpowiedzi na pytanie, kiedy transakcja z Eureko może zostać przeprowadzona.

Jak powiedziała agencji PAP minister skarbu Aldona Kamela-Sowińska transakcja powinna się zamknąć w granicach około dwóch tygodni.

Jarosz zadeklarowała, że wraz z przygotowaniem niepublicznej sprzedaży akcji, które kupi Eureko, równolegle trwają prace nad ofertą publiczną.

"Przygotowania do oferty publicznej są w toku i nie są wstrzymane. Termin jej przeprowadzenia zależeć będzie od koniunktury na rynku" - dodała Jarosz.

Decyzja rządu oznacza, że Eureko kupi akcje PZU jeszcze przed przeprowadzeniem oferty publicznej.

Resort złożył już w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) prospekt emisyjny PZU.

Szef KPWiG Jacek Socha zasugerował, że upublicznienie akcji największej polskiej firmy ubezpieczeniowej może nastąpić na początku października.

Prezes PZU Zygmunt Kostkiewicz deklarował, że mimo napiętych terminów, pierwsze notowanie akcji PZU na warszawskim parkiecie może nastąpić jeszcze w grudniu tego roku.

We wtorek rzecznik PZU odmówił komentarza do decyzji rządu.

((Paweł Florkiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PROCHEM S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPIS2-Rząd zgadza się na niepubliczną sprzedaż PZU