OPIS3-RPP nie zmieniła stóp procentowych

Kredyt Bank Spółka Akcyjna
26-09-2001, 11:51

(Depesza uzupełniona o kolejne komentarze i reakcję rynku)

WARSZAWA (Reuters) - Zgodnie z oczekiwaniami analityków, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na swym zakończonym w środę posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych, poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski (NBP).

Nastawienie RPP w polityce pieniężnej pozostało neutralne.

"Jest to jedyna słuszna decyzja w sytuacji niepewności co do ostatecznego kształtu budżetu. Już sam punkt wyjścia, czyli projekt budżetu odchodzącej minister finansów oznacza poluzowanie polityki fiskalnej" - powiedział Krzysztof Rybiński, wpływowy ekonomista.

"W stosunku do projektu ministra Bauca tegoroczny deficyt ekonomiczny ma być o pół punkta wyższy, a przyszłoroczny o półtora" - dodał.

Złoty nie zareagował dotąd na decyzję RPP. Dolar wyceniany był w chwili publikacji decyzji o pozostawieniu stóp na poziomie 4,2195 złotego, a euro na 3,8911 złotego. Po publikacji wycena była taka sama.

O godzinie 11.49 dolara wyceniano na 4,2195 złotego, a euro na 3,8911.

"Złoty nie zareagował na decyzję, bo obniżka nie była spodziewana przez większą część rynku. Redukcja stóp byłaby miłą niespodzianką, ale obecnie najważniejsze jest, jaki będzie rząd i kto będzie ministrem finansów" - powiedział Jacek Wiśniewski, szef działu analiz i prognoz Pekao SA.

Konferencja prasowa RPP odbędzie się w środę o godzinie 16.00. Podczas konferencji zostanie zaprezentowane uzasadnienie powyższych decyzji. Nie wiadomo kiedy będzie następne posiedzenie RPP.

"Wpływ decyzji Rady na giełdę był neutralny. Właściwie nikt nie spodziewał się, że Rada dokona redukcji. Spodziewamy się obniżki rzędu 150 punktów bazowych w przyszłym miesiącu" - powiedział Tomasz Mazurczak, szef działu analiz DI BRE Banku.

Przed podaniem informacji WIG20 zwyżkował o 1,1 procent do poziomu 1014,5 punktu, a po jej publikacji o 11.33 wynosił 1.014,1 punktu. Do godziny 11.49 lekko wzrósł do 1.014,7 punktu.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kredyt Bank Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS3-RPP nie zmieniła stóp procentowych