Opłaca się wydzierżawić system

Łukasz Łyczkowski
opublikowano: 09-05-2007, 00:00

Firma rozpoczynająca działalność nie musi kupować oprogramowania. Może je wynająć. Popyt na te usługi jest jednak znikomy.

Wynajęcie aplikacji może być pomocne w cięciu kosztów

Firma rozpoczynająca działalność nie musi kupować oprogramowania. Może je wynająć. Popyt na te usługi jest jednak znikomy.

Sprawne funkcjonowanie firmy to nie tylko bezbłędnie działająca poczta elektroniczna oraz ładna strona WWW. To także współdziałanie systemów obsługujących sprzedaż, produkcję, księgowość itd. Ale instalacja systemu informatycznego wiąże się z poważnymi kosztami. Przedsiębiorstwo może je zredukować, wynajmując aplikacje zamiast je kupować.

— ASP (Application Service Provider) to usługa wynajmu programów informatycznych. Sama aplikacja oraz baza danych znajdują się u dostawcy usługi. Klient korzysta z nich zdalnie, przez internet. Rozliczenie między dostawcą a użytkownikiem systemu polega na pobieraniu miesięcznych opłat za dostęp — wyjaśnia Adam Gębski, menedżer ds. sprzedaży ZETO Poznań.

By korzystać z aplikacji, wystarczy mieć komputer oraz łącze internetowe.

— Największe ograniczenie ASP to ułomności przeglądarek internetowych i ich niedostosowanie do standardów. Na przykład przeglądarki Microsoft Internet Explorer oraz Firefox mają problemy z realizowaniem standardów W3C — The World Wide Web Consortium — tłumaczy Wojciech Grzybek, prezes zarządu Heuthes.

Głównie księgowi

W modelu ASP da się wynająć prawie każdy rodzaj systemu informatycznego (ERP, CRM, aplikacje finansowo-księgowe itp). Jednak ta usługa ma z reguły sprofilowanych odbiorców.

— Oferta skierowana jest do wszystkich firm, ale wybierają ją głównie biura rachunkowe i ich klienci, firmy wielooddziałowe i dystrybucyjne, przedsiębiorstwa prowadzące działalność rozproszoną oraz firmy nowo powstałe ze względu na brak kosztów, związanych z utworzeniem i utrzymaniem infrastruktury — wylicza Agnieszka Musiał, specjalista ds. sprzedaży Comarchu.

Ceny aplikacji dostępnych w modelu ASP zależą przede wszystkim od ich funkcjonalności. Najtańsze moduły kosztują kilkanaście złotych miesięczne od użytkownika, jednak za niektóre płaci się do 1 tys. złotych. To i tak ceny nieporównywalnie niższe od licencji i wdrożeń, kosztujących dziesiątki tysięcy złotych. Opłaty za utrzymanie systemu ponosi głównie usługodawca.

— Wynajęte systemy nie wymagają dodatkowych kosztów związanych z posiadaniem systemów informatycznych, tj. kosztów serwerów, systemów operacyjnych, baz danych, usług, energii elektrycznej czy aktualizacji do nowszych wersji — przekonuje Wojciech Grzybek.

Z ołówkiem w ręku

Warto zauważyć, że koszty infrastruktury oraz wdrożenia są duże, ale jednorazowe — aktualizacje, zwłaszcza dużych systemów, odbywają się raz na kilka lat. Korzystanie z aplikacji ASP niesie zaś opłaty miesięczne. Czy można spodziewać się zrównania wydatków w dłuższym okresie?

— W skali miesiąca różnica jest kolosalna na korzyść ASP, natomiast w cyklu kilkuletnim wstępne analizy pokazują, że ASP pozostaje droższe. Gdy jednak dokładniej przyjrzymy się kosztom wewnętrznym danej firmy, szczególnie kosztom zabezpieczenia przed awariami, wyposażania serwerowni, rozbudowy i przebudowy sprzętu, okazuje się, że zwykle ASP wypada zdecydowanie taniej — twierdzi Jacek Rakoczy, prezes EuroSoft Invent.

Zawsze pod rękę

Decyzję o wynajęciu aplikacji w modelu ASP zazwyczaj blokuje obawa o bezpieczeństwo danych. Usługodawcy jednak zapewniają, że przechowywanie danych w profesjonalnym data center minimalizuje możliwość ich wycieku. Jeżeli firma posiada swój system, utrata danych to w większości przypadków skutek nieumyślnych działań jej pracowników. Wynajem aplikacji ogranicza zaś dostęp do bazy danych.

— Wynajmowany system należy do usługodawcy, ale zgromadzone w nim informacje oraz dane są własnością klienta. Może on je dostać zawsze, gdy ich potrzebuje, np. podczas kontroli z urzędu skarbowego. Podstawą do otrzymania danych jest pisemna prośba. Po zakończeniu współpracy klient może dostać bazę lub, jeżeli przechodzi na stacjonarny system, może być ona zaimportowana na jego serwer — wyjaśnia Agnieszka Musiał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Łyczkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu