OPOCZNO SNUJE PLANY GIEŁDOWE

Anna Bytniewska
26-07-1999, 00:00

OPOCZNO SNUJE PLANY GIEŁDOWE

Czołowy producent kafelków unika mariażu z inwestorem branżowym

LOBBOWANIE: Producenci płytek ceramicznych chcą powołać stowarzyszenie, które zajmie się wspieraniem tego przemysłu — twierdzi prezes Marek Muszyński. fot. ARC

W tym tygodniu ukaże się zaproszenie do rokowań, związanych z prywatyzacją producenta płytek ceramicznych Opoczno. Przyszły inwestor obejmie około 30 proc. akcji spółki, która jak ognia będzie unikać mariażu z zagranicznym podmiotem branżowym. Na razie woli o tym nie myśleć i koncentruje się na przygotowaniach do wejścia na giełdę.

Z niewielkim opóźnieniem, najpóźniej do końca lipca, rozpocznie się pierwszy etap prywatyzacji Opoczna. Dla inwestora przeznaczono około 30 proc. akcji największego producenta płytek ceramicznych. Nastąpi też podwyższenie kapitału spółki o blisko 20 proc.

Rozstrzygną negocjacje

— Ustalenia te mają charakter wstępny i mogą się zmienić podczas negocjacji — twierdzi Marek Muszyński, prezes Opoczna.

Kwota uzyskana dzięki podwyższeniu kapitału zostanie przeznaczona na inwestycje. Najważniejsze z nich to wymiana pieców rolkowych, modernizacja linii technologicznych do przeróbki surowców potrzebnych do produkcji płytek oraz rozwój sieci dystrybucji.

Zakładami z Opoczna interesują się już inwestorzy krajowi i zagraniczni. Są to banki, konsorcja i fundusze inwestycyjne, w tym jeden z USA.

— Chcielibyśmy związać się kapitałowo z inwestorem finansowym. Tylko z takimi partnerami będziemy prowadzili negocjacje. Wykluczam natomiast możliwość aliansu z inwestorem branżowym, a także finansowym działającym na rzecz zagranicznej konkurencji — podkreśla Marek Muszyński

Wyrok w zawieszeniu

Prezes Muszyński obawia się tego, że chociaż jego firma uniknie zagarnięcia części swojego kapitału w momencie prywatyzacji przez włoską lub hiszpańską konkurencję, to w przyszłości przejęcie przez inwestora branżowego nie jest wykluczone. Groźba taka rysuje się wyraźnie, zważywszy na fakt, iż Opoczno za blisko trzy lata chce znaleźć się na warszawskiej giełdzie. Spółka nie podaje jednak żadnych szczegółów tego planu.

Firma z Opoczna jest liderem na krajowym rynku producentów płytek podłogowych i ściennych. Zakład ma w nim 18-procentowy udział.

Od czterech lat Opoczno przechodzi proces restrukturyzacji, który ma się zakończyć w tym roku. W jego ramach dokonano reorganizacji przedsiębiorstwa oraz systemu zarządzania, a także modernizacji technologii.

Obecnie zakłady z Opoczna produkują 14 mln mkw. płytek rocznie. Planowane jest zwiększenie produkcji do 16-18 mln mkw. płytek rocznie. Eksport stanowi obecnie 3 proc. sprzedaży i ma wzrosnąć do około 11 proc.

Zwrot na Zachód

Rynek wschodni do momentu załamania koniunktury pochłaniał 60-70 proc. eksportu firmy ogółem. Obecnie Opoczno sprzedaje na Wschód znikome ilości wyrobów. W Polsce działa 18 producentów płytek ceramicznych. Najwięksi z nich to Opoczno i Ceramika Paradyż. Najnowocześniejszymi technologiami oprócz Opoczna mogą poszczycić się firmy Tubądzin, Jasienica i Jopex.

Krajowy rynek pochłania rocznie 60-70 mln mkw. płytek, z czego 50 proc. stanowią wyroby pochodzące z importu, głównie z Włoch i Hiszpanii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OPOCZNO SNUJE PLANY GIEŁDOWE