Opole będzie miało mniej dzielnic

  • PAP
opublikowano: 04-07-2019, 17:42

Na czwartkowej sesji radni Opola zredukowali liczbę dzielnic miasta. Zamiast dotychczasowych 29 stolica regionu będzie podzielona na 13 jednostek.

Postulat zmniejszenia liczby dzielnic z 29 do 13 przedstawiał prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski i jego klub radnych, wspierany przez klub PiS. Jako powód podano m.in. nadmierne rozdrobnienie, w którego wyniku liczba radnych dzielnic doszła do czterystu, czyli do tylu, ilu urzędników ma opolski ratusz.

"Jestem przekonany, że to ścieżka prawidłowa, oznaczająca większe pieniądze do wykorzystania w ramach dzielnicy, przy jednoczesnym zachowaniu zasad samorządności" – przekonywał do koncepcji zmniejszenia liczby dzielnic prezydent Wiśniewski.

Poza zmniejszeniem liczby dzielnic (głównie w drodze połączenia jednostek peryferyjnych, w tym sołectw przyłączonych do Opola w 2017 r.), wprowadzono nowe nazewnictwo. Miejsce dawnych nazw zajęły numery i np. dawne Śródmieście to Dzielnica VIII, dzielnica Chabry to już Dzielnica III, a z połączenia dawnych dzielnic Czarnowąsy, Brzezie, Borki i Świerkle powstała Dzielnica I.

Za zmianą liczby dzielnic głosowali radni klubów Arkadiusza Wiśniewskiego i Prawa Sprawiedliwości. Radni Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy