Opole chce wchłonąć sąsiadujące wsie, mieszkańcy na "nie"

PAP, DI
opublikowano: 03-02-2016, 13:27

Magistrat zabiega o rozszerzenie granic miasta, żeby zyskać dodatkowe tereny inwestycyjne. Mieszkańcy zapowiadają protesty.

W lutym i na początku marca w Opolu i pięciu sąsiednich gminach odbędą się konsultacje ws. poszerzenia granic Opola, o co zabiega miasto. Przeprowadzenie konsultacji jest niezbędne, by Opole mogło wnioskować do rządu o poszerzenie. Decyzję w tej sprawie podejmie Rada Ministrów.

  W środę władze Opola zapowiedziały, że w mieście konsultacje takie odbywać się będą w od 14 lutego do 6 marca. Wiceprezydent Opola Mirosław Pietrucha mówił, że samorząd chciałby zainteresować konsultacjami jak największą liczbę mieszkańców, dlatego zaplanowano na ten cel aż trzy tygodnie.

13 sołectw pod inwestycje

  Zapowiadane przez gminy konsultacje to wynik propozycji prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, zgodnie z którą Opole miałoby włączyć w swoje granice tereny 13 sołectw (całych lub ich części) z pięciu gmin: Dąbrowy, Dobrzenia Wielkiego, Komprachcic, Prószkowa i Turawy. Dzięki temu Opole zyskałoby blisko 9,5 tys. mieszkańców (dziś liczy niespełna 120 tys.) i ponad 5,3 tys. ha. Zdaniem prezydenta dałoby to możliwość rozwoju miasta. Propozycję prezydenta poparła stosowną uchwałą w listopadzie rada miasta.

  Zgodnie z procedurami, o których mówił Marcjasz, konsultacje ws. zmiany granic miasta powinny się odbyć w ciągu trzech miesięcy od daty podjęcia uchwały w tej sprawie. Po podjęciu uchwały miasto poinformowało też zainteresowane sąsiednie gminy o zamiarze zmiany granic. Te także mają trzy miesiące na przeprowadzanie na swoim terenie konsultacji.

  Po przeprowadzeniu konsultacji władze Opola zawnioskują - za pośrednictwem wojewody - o zmianę granic miasta do ministra ds. administracji publicznej. Zgodnie z przepisami na złożenie tego wniosku miasto ma czas do końca marca. Ostateczną decyzję w sprawie podejmie Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Będzie miała na to czas do końca lipca. Ewentualna decyzja rządu o zmianie granic wejdzie w życie z początkiem kolejnego roku.

  Poszerzenie granic budzi spore emocje wśród mieszkańców sąsiednich gmin. Ich mieszkańcy organizowali już protesty i blokady w tej sprawie. Najbliższy protest zaplanowany został na piątek w Opolu.

Niezbędne konsultacje

  Sekretarz miasta Grzegorz Marcjasz wyjaśnił, że konsultacje prowadzone będą za pomocą ankiet – internetowo i w sposób tradycyjny. Papierowe ankiety i urny dostępne będą w budynkach jednostek miasta. Projekt ankiety zakłada, że uczestnicy konsultacji pytani będą osobno o każde z sołectw – lub części sołectw – które chciałoby włączyć w swoje granice Opole. Wypełniający ankiety będą mogli odpowiedzieć w stosunku do każdego terenu czy są „za”, „przeciw” czy wstrzymują się od głosu. Wyniki konsultacji mają być znane po ok. tygodniu od ich zakończenia.

  Wiceprezydent Opola mówił, że przeprowadzenie konsultacji jest niezbędne do złożenia wniosku o powiększenie granic, ale – jak zaznaczył – ich wynik „nie przesądza” w sprawie.

  Poza tym miasto – niezależnie od konsultacji – zamierza zlecić dwa badania ankietowe. Jedno badanie ma być przeprowadzone w Opolu i dotyczyć będzie oceny pomysłu powiększenia miasta, związanych z tym szans i zagrożeń. Ma je przeprowadzić firma zajmująca się przygotowywaniem profesjonalnych sondaży, wyłoniona przez miasto. Drugie badanie ma natomiast wykonać grupa kierowana przez ekspertów z Instytutu Śląskiego w Opolu. Ma ono być prowadzone w planowanych do przyłączenia sołectwach i także dotyczyć poszerzenia miasta, związanych z tym np. oczekiwań i obaw.

  Wyniki tych badań miasto również chce dołączyć do wniosku ws. poszerzenia granic.

  Z informacji przekazanych dziennikarzom przez gminy lub zamieszczonych na ich stronach internetowych tych gmin wynika, że konsultacje takie w Dobrzeniu Wielkim potrwają od 10 do 24 lutego; w Komprachcicach od 13 do 17 lutego z wyłączeniem 14 lutego; a w Prószkowie od 8 do 22 lutego. W Turawie konsultacje planowane są na 15-28 lutego (ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie rada gminy 11 lutego). Nie jest jeszcze znany termin konsultacji w gm. Dąbrowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane