Opolszczyzna rozkwita dzięki UE

opublikowano: 10-10-2019, 22:00

Nowe granty pomogą spółkom z regionu wypromować produkty i usługi za granicą oraz wprowadzić na rynek nowinki teleinformatyczne.

Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, podkreśla, że mimo kończącej się perspektywy finansowej popyt na dotacje dla firm nie słabnie.

— Wartość umów o dofinansowanie unijne podpisanych z opolskimi przedsiębiorcami wynosi już ponad 549 mln zł, czyli ok. 78 proc. dostępnej puli na lata 2014-20 — mówi Andrzej Buła.

Ostatnio Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) rozstrzygnęło nabór z działania 2.4 „Współpraca gospodarcza i promocja” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO). Wnioski o dofinansowanie złożyło 54 przedsiębiorców, z czego 34 OCRG rekomendowało do wsparcia. Firmy otrzymały w sumie ponad 5,8 mln zł, natomiast całkowita wartość realizowanych przez nie projektów to ok. 9,5 mln zł. Dotacje pomogą beneficjentom zdobyć nowych klientów na zagranicznych rynkach. Granty sfinansują m.in. udział przedstawicieli biznesu w krajowych i międzynarodowych targach, misjach gospodarczych i pokazach technologii. Stawką w konkursie jest grant w wysokości do 200 tys. zł. O wsparcie mogły ubiegać się MŚP, które mają siedzibę lub oddział w województwie opolskim.

— Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć dotacje m.in. na opracowanie nowych modeli biznesowych, w tym strategii międzynarodowych. Unijne wsparcie pokryje również koszty przygotowania stoisk targowych, folderów, ulotek, filmów promocyjnych, a także organizacji spotkań z potencjalnymi kontrahentami — wylicza Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG.

W minionych latach OCRG rozstrzygnęło już dwa nabory z działania 2.4 RPO WO. Dofinansowanie na łączną kwotę 20,7 mln zł popłynęło na konta 85 przedsiębiorców. Ostatnio OCRG zamknęło też nabór z poddziałania „Wsparcie TIK” 2.1.2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego. O dotacje ubiegało się 97 firm. Centrum planuje rozstrzygnąć konkurs najpóźniej w lutym 2020 r. Każdy wnioskodawca, który chce wdrażać nowinki teleinformatyczne w firmach, może dostać wsparcie w wysokości od 100 tys. do 500 tys. zł. W puli jest ok. 6,3 mln zł. Z informacji OCRG wynika, że popytna granty dla firm ponadtrzykrotnie przekroczył budżet konkursu.

— To już trzeci nabór z rekordową liczbą wniosków. Poprzednie dwa konkursy również cieszyły się ogromnym zainteresowaniem przedsiębiorców — podkreśla Roland Wrzeciono.

Firmy będą mogły przeznaczyć dotacje m.in. na informatyczne systemy obsługi klientów i systemy komunikacyjne usprawniające działalność firm.

— Nowinki teleinformatyczne mają służyć na przykład wsparciu procesów informatyzacji w przedsiębiorstwach i wykorzystaniu najnowszych osiągnięć technologicznych — wyjaśnia Roland Wrzeciono.

Wśród projektów wybranych do dofinansowania w poprzednich naborach są m.in. mobilna platforma do szkoleń, system do obsługi wirtualnych targów, platforma wideolearningowa i innowacyjne oprogramowanie laboratoryjne. W dwóch poprzednich naborach OCRG wsparło 98 spółek. Otrzymały one dotacje na łączną kwotę 30,7 mln zł. W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego na inwestycje realizowane przez lokalne firmy zarezerwowano ponad 160 mln EUR. Do tej pory OCRG ogłosiło 23 nabory dla przedsiębiorców, z czego 19 zostało już rozstrzygniętych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy