Opozycja przeciwko absolutorium za wykonanie budżetu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-07-2005, 20:20

Posłowie SLD, UP, SdPl i PLD pozytywnie ocenili w piątek wykonanie budżetu w 2004 r. i zapowiadają głosowanie za udzieleniem rządowi absolutorium. Wnioski o nieudzielenie absolutorium i odrzucenie rządowego sprawozdania zgłosili posłowie PiS, Samoobrony i LPR, a PO zapowiedziała ich poparcie.

Posłowie SLD, UP, SdPl i PLD pozytywnie ocenili w piątek wykonanie budżetu w 2004 r. i zapowiadają głosowanie za udzieleniem rządowi absolutorium. Wnioski o nieudzielenie absolutorium i odrzucenie rządowego sprawozdania zgłosili posłowie PiS, Samoobrony i LPR, a PO zapowiedziała ich poparcie.

Podczas piątkowej debaty w Sejmie udzielenie rządowi rekomendowała sejmowi Komisja Finansów Publicznych oraz Najwyższa Izba Kontroli. Przewodniczący komisji Mieczysław Czerniawski (niezrz.) podkreślił, że sukcesem było obniżenie deficytu budżetowego poprzez przychody wyższe od planowanych w ustawie i niższe wydatki.

W maju ub.r. nastąpiła zmiana rządu i gabinet Leszka Millera, który przygotował ustawę budżetową, zastąpił gabinet Marka Belki. W piątek Belka przekonywał posłów, że ubiegły rok był dobry dla finansów publicznych. "Rynki finansowe oceniają nasze fundamenty gospodarcze bardzo pozytywnie, a program naprawy finansów jako realny i przynoszący pozytywnie skutki" - powiedział.

Zaznaczył, że na wykonanie budżetu miały wpływ trzy czynniki: wzrost gospodarczy na poziomie 5,4 proc. PKB, członkostwo w UE i napływające do Polski środki UE oraz zmiany w polskim prawie, m.in. zmiany sposobu rozliczeń z Funduszem Ubezpieczeń Społecznych.

Natomiast prezes NIK Mirosław Sekuła opowiedział się za udzieleniem rządowi absolutorium. Zaznaczył jednak, iż nie wykorzystano szansy dokonania istotnych oszczędności w wydatkach budżetowych.

Podobną krytykę wyraził podczas debaty Zbigniew Chlebowski (PO). Zapowiedział on, że Platforma będzie głosowała przeciwko udzieleniu rządowi absolutorium. Jak mówił, z formalnego punktu widzenia budżet za 2004 r. został wykonany prawidłowo. Jednak - jego zdaniem - mimo sprzyjających warunków makroekonomicznych nie udało się przeprowadzić naprawy finansów publicznych ani w znaczący sposób zmniejszyć deficytu budżetowego.

Z kolei Wojciech Jasiński (PiS) zarzucił rządowi "kreatywną księgowość", przez którą rząd ukrywa rzeczywistą wartość długu publicznego.

W piątek wnioski o odrzucenie sprawozdania rządu z realizacji ustawy budżetowej w 2004 r. oraz o nieudzielenie rządowi absolutorium złożyły też Samoobrona i LPR. Zdaniem tych klubów, w ub.r. relacja deficytu budżetowego do PKB była gorsza niż w 2003 r. i w dalszym ciągu narastał dług publiczny. Zarzucają rządowi też to, że jego działania nie przyniosły rozwiązania żadnego z ważnych problemów społecznych, jak bezrobocie i bieda.

Wykonanie budżetu pozytywnie oceniły natomiast kluby SLD, SdPl oraz koła UP i PLD. "To był budżet najlepiej, najtrafniej opracowany i zrealizowany w całym dotychczasowym okresie III Rzeczpospolitej" - powiedział Wiesław Ciesielski (SLD).

Sejm uchwalił budżet na 2004 rok z deficytem w wysokości 45,3 mld zł. W rezultacie deficyt był niższy od planowanego o 3,9 mld zł. Państwowy dług publiczny wyniósł 50,2 proc. PKB i obniżył się po raz pierwszy od kilku lat w stosunku do roku poprzedniego.

Dochody budżetowe były wyższe od planowanych o 1 mld 728 mln zł, czyli o 1,1 proc., głównie z powodu wyższych o 3,5 mld zł dochodów z podatku CIT oraz wyższych dochodów z akcyzy i cła. Wydatki wyniosły 197 mld 698 mln zł, czyli o 2,1 mld mniej, niż zaplanowano.

Posłowie zapoznali się też w piątek z sprawozdaniem z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2004 r. Prezes Leszek Balcerowicz po raz kolejny wezwał do ograniczenia wydatków publicznych. Jak powiedział, inflacja w 2004 r. była wyższa od celu inflacyjnego, wynoszącego 2,5 proc., z powodu wzrostu cen żywności i ropy naftowej. W 2004 r. inflacja wyniosła 3,5 proc.

Piątkowa debata spotkała się z niewielkim zainteresowaniem posłów, na sali było obecnych jedynie kilku parlamentarzystów. 

Głosowanie nad absolutorium dla rządu nie jest wykluczone w piątek w godzinach wieczornych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu