Oprocentowanie ani drgnie

opublikowano: 01-07-2013, 00:00

W lipcu Ministerstwo Finansów oferuje klientom indywidualnym cztery rodzaje obligacji detalicznych o łącznej wartości nominalnej 2,5 mld złotych.

Oprocentowanie papierów skarbowych utrzymane jest na poziomie z ostatnich dwóch miesięcy, podobnie jak wysokość marż w kolejnych okresach odsetkowych i mnożnika. Obligacje dwuletnie DOS0715 przyniosą 3 proc. odsetek rocznie — oprocentowanie jest stałe do terminu wykupu. Obligacje trzyletnie TOZ0716 w pierwszym okresie odsetkowym (pół roku) wyniesie 3,3 proc.

Począwszy od drugiego okresu odsetkowego, stopa odsetkowa wyliczana jest na podstawie iloczynu stawki bazowej WIBOR 6M oraz mnożnika wynoszącego 1,00. Kupon od obligacji czteroletnich COI0717 to w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 3,50 proc. (odsetki naliczane są w rocznych okresach odsetkowych). W kolejnych latach marża jest stała i wynosi 1,25 proc. Wreszcie — dziesięcioletnie EDO0723 mają oprocentowanie w wysokości 4 proc. w pierwszym roku oszczędzania.

Marża w kolejnych latach to 1,5 pkt proc. Cena jednej sztuki obligacji to 100 zł. Można je kupić przez internet, telefon lub w placówkach dystrybutora — PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu