Oprócz Della wejdą spółki z GPW

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 06-10-2006, 00:00

Niemal miliard złotych zainwestują firmy, dla których zmienią się granice Łódzkiej SSE.

Lwia część to projekt Della. Są też spółki giełdowe.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (ŁSSE) powiększy się do 511 ha. Tak przewiduje projekt Ministerstwa Gospodarki. To przygotowania pod inwestycje Della i ośmiu innych spółek. Łącznie w strefie ma powstać 3850 miejsc pracy, a poza nią jeszcze 2130. Wartość inwestycji planowanych przez dziewięć firm, w tym giełdowy Impel i wybierającą się na parkiet Koronę, wyniesie 935,26 mln zł.

Zmiany przewidują m.in. objęcie strefą 57 ha, na których fabrykę i magazyn wybuduje Dell. Koncern chce ruszyć z produkcją za rok. Były prezes strefy, Maciej Rapkiewicz (złożył rezygnację ze względu na kłopoty zdrowotne), zapowiadał, że zezwolenie na działalność inwestor otrzyma w ekspresowym tempie. Projekt zmian strefy zarząd złożył w resorcie gospodarki ponad miesiąc temu. Dopiero po wydaniu zezwolenia ruszy inwestycja za 200 mln EUR, którą polski rząd wspiera 50 mln EUR.

Niemcy z giełdy

W Rawie Mazowieckiej powstanie kolejna pralnia giełdowego Impela, budowana we współpracy z niemiecką grupą Perfekta. Projekt jest wart 13 mln zł i stworzy 110 miejsc pracy. To kolejna w ostatnim czasie inwestycja planowana przez spółkę Impel Perfekta — w Legnickiej SSE wybudowana zostanie pralnia za 15 mln zł, która zatrudni 100 osób.

Z kolei producent świec Korona (akcjonariuszami są niemieckie firmy), który w tym miesiącu chce złożyć prospekt emisyjny, rozbuduje zakłady w Wieluniu. O planach podwojenia mocy do 12 mln świec dziennie „PB” informował w ubiegłym miesiącu.

Poczekają na rząd

Kolejna inwestycja, o której „PB” już pisał, to projekt Tosen. To nowa nazwa bełchatowskiej fabryki telewizorów Bel-Art, którą w marcu kupiły koreańskie spółki Humax i Neotech. Tosen zbuduje fabrykę telewizorów LCD i PDP (plazmowych) oraz magazyny. W sierpniu Otti Rim, prezes Tosena, zapowiedział, że w kompleksie pojawi się jeszcze 5-6 koreańskich poddostawców.

Kolejną sporą inwestycję planuje Turnils. Firma chce zbudować fabrykę akcesoriów do produkcji żaluzji okiennych w Zduńskiej Woli.

Emo-Farm inwestuje w zakład wyrobów leczniczych, medycznych i kosmetyków z magazynem i zapleczem naukowym.

Włoska Gamma Meccanica wybuduje w Radomsku fabrykę maszyn do regeneracji materiałów plastycznych i urządzeń do produkcji wełny mineralnej. Z kolei Melecky otworzy w Łęczycy zakład przetwarzania papieru i tektury.

Projekt zmian ŁSSE musi jeszcze zatwierdzić Rada Ministrów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu