Opteam poszuka kapitału na płatności

Rzeszowska spółka IT buduje drugi filar biznesowy. Wypuści nowe akcje lub obligacje.

Mówisz — Rzeszów, myślisz — Asseco. Ale nie tylko największa polska firma informatyczna ma centralę w stolicy Podkarpacia. Z Rzeszowa wywodzi się również notowany na warszawskiej giełdzie Opteam. Jest już jednym z największych dostawców rozwiązań IT dla sektora edukacji, za kilka lat chce być jednym z głównych graczy rynku płatności kartami. Rzuca rękawicę takim gigantom jak eService (należy do PKO BP) czy First Data (Polcard). W biznes płatności kartami Opteam wszedł w 2010 r. Razem z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych powołał do życia spółkę Polskie ePłatności (PeP). Na inwestycję obie firmy wyłożyły blisko 30 mln zł. Po trzech latach PeP zaczyna na siebie zarabiać.

— W pierwszym kwartale tego roku osiągnęliśmy blisko 400 tys. zł zysku z działalności operacyjnej. Cały rok także zamkniemy na plusie. Za trzy lata PeP ma przynieść już 14 mln zł zysku — mówi Janusz Bober, szef rady nadzorczej Opteam i prezes PeP. Firma ma w tym momencie 20 tys. terminali płatniczych (POS). Daje jej to piąte miejsce na polskim rynku. Obiecuje rozbudowę sieci i — za trzy lata — skok na podium. W tym roku przychody spółki przekroczą 200 mln zł, a w 2016 r. ma to być już 340 mln zł. Jednak należy pamiętać, że większość z tej kwoty generuje niskomarżowa sprzedaż doładowań prepaid do telefonów komórkowych.

— Moglibyśmy dalej rozwijać PeP w sposób organiczny z zysków. Jest to jednak strategiczny projekt i mamy kilka pomysłów, jak zwiększyć potencjał tego biznesu — mówi Janusz Bober. Dlatego też Opteam planuje zdobyć pieniądze na rynku. Zastanawia się nad przeprowadzeniem nowej emisji akcji albo też na finansowaniu ekspansji długiem. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w ciągu kilku miesięcy, a do emisji ma dojść jeszcze w tym roku. Na co Opteam będzie chciał przeznaczyć kapitał? Oprócz dalszego finansowania PeP, rzeszowska firma chce także wejść na rynek płatności online i mobilnych. Szczególnie ten ostatni obszar ją interesuje: rynek raczkuje i karty nie zostały jeszcze rozdane. Pierwsze kroki w tym obszarze stawiają m.in. T-Mobile czy też PKO BP.

— W przeciwieństwie do innych graczy chcemy zaproponować otwarty standard płatności mobilnych. Wierzę, że to ich przyszłość — twierdzi Janusz Bober. W obszarze e-commerce Opteam ma zająć się obsługą płatności za pomocą przelewów, a PeP weźmie na siebie obsługę płatności kartowych. Według Wacława Szarego, wiceprezesa Opteam, na wejście na rynek e-commerce spółka planuje przeznaczyć ok. 6-8 mln zł. Jej przedstawiciele nie ujawniają szacunków inwestycji w segment mobilnym. Będą zależeć od tego, czy przyjmie się na rynku otwarty standard płatności. W segmencie IT Opteam planuje w tym roku utrzymać przychody na ubiegłorocznym poziomie oraz poprawę rentowności. W ubiegłym roku rzeszowska spółka zanotowała miała 91 mln zł przychodów i 2 mln zł zysku netto.

Nowicjuszowi będzie trudno

Ambitne plany, ale ekstremalnie trudne do realizacji w krótkim czasie i bez dużych nakładów — tak pomysły na rozwój biznesu rzeszowskiej spółki ocenia Sebastian Ptak, dyrektor zarządzający Blue Media. Jego zdaniem, rynek płatności terminalowych czeka fala konsolidacji. Większość spółek, które zajmują się tym biznesem, jest wystawiona na sprzedaż. Przyszłość leży w płatnościach on-line. Próg wejścia do tego biznesu jest ustawiony bardzo wysoko. — Aby skutecznie w nim zaistnieć, trzeba porozumieć się z 30 bankami. Nowicjuszowi zajmie to minimum dwa lata — podkreśla dyrektor Blue Media. Jego zdaniem, wizja realizacji płatności mobilnych, realizowanych przez firmę spoza sektora bankowego, jest mrzonką. Najpierw same banki muszą porozumieć się co do standardów tego segmentu rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Opteam poszuka kapitału na płatności