Optimus już razy dwa

Mariusz Zielke
11-09-2001, 00:00

Optimus już razy dwa

Stało się. Zgodnie z przewidywaniami akcjonariusze Optimusa przesądzili wczoraj o podziale spółki na dwie części — portalową i technologiczną. W ten sposób Onet.pl zyskał silnego inwestora strategicznego — ITI. Przyszłość części technologicznej zależy od wyników restrukturyzacji.

Akcjonariusze Optimusa głosowali wczoraj trzy razy tak, przesądzając w ten sposób o podziale spółki na dwie części — internetową i technologiczną. Zmieni ona nazwę na Onet.pl i zniesie uprzywilejowanie akcji. Sprawdziły się tym samym oczekiwania analityków, którzy twierdzili, że w obecnej sytuacji rynkowej podział jest najlepszym rozwiązaniem dla spółki.

Onet.pl, wraz z 85-proc. udziałem w Doktor Q (firma tworząca aplikacje www), 28 mln zł w kasie, 10 mln zł długu oraz 2,5 mln akcji Optimusa Technologie, będzie trzecim portalem notowanym na GPW. Zgodnie z deklaracjami, natychmiast po podziale zarząd przystąpi do procedury wprowadzenia na giełdę papierów Optimusa Technologie, do którego wniesione zostaną pozostałe aktywa holdingu.

Bez zaskoczenia

Uchwały przyjęto zdecydowaną większością głosów. Nic dziwnego. Na NWZA pojawiło się jedynie sześciu z dziewiętnastu zarejestrowanych akcjonariuszy, a gros głosów mieli animatorzy transakcji: ITI, BRE Bank, Zbigniew Jakubas i Onet.pl. W sumie dysponowali oni prawie 10,5 mln głosów. Jedynym akcjonariuszem spoza układu była holenderska spółka Duma Corporate Services. Nawet jeśli chciałaby głosować przeciwko uchwałom, z pakietem 0,4 mln głosów nic nie mogłaby wskórać.

W poniedziałek kurs akcji spółki nieznacznie spadł (o 0,53 proc.) i wynosił 53,7 zł. Jednak indeks TechWIG stracił 2,21 proc., Optimus był więc ponad rynkiem. Zdaniem analityków, informacja o przyjęciu planu podziału nie wpłynie na wycenę nowosądeckiej spółki.

— To, czy akcje Optimusa wzrosną, czy spadną, będzie zależało od rynku. Sama informacja o przyjęciu planu podziału nie powinna znacząco wpłynąć na kurs — mówi Piotr Kajczuk, analityk DM WBK.

Twierdzi, że wycena powyżej 50 zł odzwierciedla wartość samego portalu Onet.pl, natomiast kurs Optimusa Technologie zależeć będzie od efektów restrukturyzacji.

Czas restrukturyzacji

Proces uzdrowienia części technologicznej jest nie mniej skomplikowany niż sam podział. Z pozostałości po Optimusie powstanie holding wokół spółki matki Optimus Investment Group. Do niej należeć będą trzy firmy: Optimus Technologie (zajmująca się serwisem, produkcją i dystrybucją komputerów), Optinova (sprzedaż do klientów końcowych) oraz Optimus Enterprise (integracja). W struktury holdingu wejdą także wszystkie pozostałe przedsięwzięcia Optimusa (m.in. spółka outsourcingowa z DMData oraz elektroniczny rynek Xtrade). Optimus Investment Group zamierza inwestować w nowe projekty z branży IT. Środki pochodzić będą ze sprzedaży nieruchomości.

Według zapewnień Jacka Krawczyka, prezesa Optimusa, struktura holdingowa powinna ukształtować się do końca 2001 r. Z działaniami inwestycyjnymi zarząd jednak nie czeka. W sierpniu Optimus kupił 100 proc. akcji TCH Systems za 4 mln zł. Spółka ta przekształci się w Optimusa Enterprise i zajmie się integracją oraz produkcją i sprzedażą oprogramowania dla przedsiębiorstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Optimus już razy dwa