Optimus żongluje wynikami

Artur Sulejewski
opublikowano: 07-07-1999, 00:00

Optimus żongluje wynikami

Z raportu rocznego nowosądeckiego Optimusa za 1998 rok dowiedzieć się można, że spółka zarobiła na czysto 26,38 mln zł. W porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to firma osiągnęła zysk po opodatkowaniu wysokości 24,43 mln zł oznacza to 8-proc. wzrost. Biorąc pod uwagę zysk brutto, tendencja wzrostowa kurczy się do 4,1 proc. Zysk brutto (38,84 mln zł) wypracowany w okresie 12 miesięcy ubiegłego roku jest tylko nieco o ponad 1,5 mln zł wyższy od osiągniętego w 1997 roku. Na kolejnym poziomie zyskowności (wynik operacyjny) dokonania ubiegłoroczne nowosądeckiej firmy są już bardzo mizerne. Zysk z podstawowej działalności zamknął się kwotą 1,74 mln zł, tj. prawie 16 razy niższą niż w roku 1997.

WŁADZE FIRMY, mimo wszystko, korzystnie oceniają wyniki finansowe. Wyraźny spadek wyniku operacyjnego tłumaczony jest dużymi inwestycjami, które Optimus właśnie przeprowadza. Są one ukierunkowane na wdrażanie nowych technologii i podnoszenie kwalifikacji personelu, co wpływa na wzrost kosztów.

BARDZO DUŻA różnica pomiędzy wielkością zysku operacyjnego, a zysku netto wynika z uzyskiwanych przez spółkę przychodów finansowych. W 1998 roku wyniosły one ponad 42,8 mln zł. Tylko dzięki nim Optimus zdołał na koniec 1998 roku pokazać inwestorom większy czysty zysk niż osiągnięty rok wcześniej. Zarząd Optimusa zdecydował się sprzedać prawa do zakupu akcji Netia Telekom. Płatności zostały rozłożone na 3 raty. 30 czerwca 1998 roku firma otrzymała pierwszą należność z tego tytułu. Jej kwota stanowiła równowartość w złotych prawie 2,7 mln dolarów. Z obserwacji działalności spółki wywnioskować można, że Optimus ma spore doświadczenie w uzyskiwaniu dochodów, które nie są związane z jego podstawową działalnością. Już w 1997 roku firma spełniła obietnice dane swoim akcjonariuszom i osiągnęła planowane wyniki finansowe. Stało się to dzięki środkom uzyskanym ze sprzedaży nieruchomości.

TEGOROCZNE wyniki finansowe Optimusa wykazują odmienną tendencję. Rośnie zysk operacyjny. Po 5 miesiącach wyniósł on blisko 4,2 mln zł (w analogicznym okresie roku poprzedniego było ledwie 74 tys. zł). Niższy za to jest wynik po opodatkowaniu. Narastająco, od początku roku do końca maja, zamknął się on kwotą 1,5 mln zł, tj. o blisko 60 proc. mniejszą niż w tym samym okresie 1998 roku. Wzrostu zysku netto spodziewać się można po opublikowaniu przez spółkę czerwcowych wyników. Na ostatni dzień pierwszego półrocza przypadła bowiem druga płatność związana z Netią Telekom. Firma uzyskała z tego tytułu ponad 565 tys. dolarów (ostatnia płatność 6,77 mln dolarów wypłacona zostanie 30 czerwca 2000 roku).

BIORĄC pod uwagę notowania giełdowe, właściwie cały 1998 rok był nieudany dla akcjonariuszy Optimusa. Na przełomie stycznia i lutego rynek wyceniał akcje na ponad 100 zł za sztukę. W dalszej części roku kurs przez cały czas utrzymywał się w trendzie spadkowym, który przerywany był przez krótkotrwałe zrywy korekcyjne. Polskiemu rynkowi akcji mocno dał się we znaki kryzys rosyjski, notowaniom Optimusa dodatkowo nie pomagała postawa jednego z jego akcjonariuszy — Merrill Lynch, który systematycznie skracał swoją pozycję. Zostało to bardzo negatywnie zdyskontowane przez rynek, kurs akcji spadł poniżej 40 zł.

TEGOROCZNA poprawa koniunktury na rynku sprzyja także papierom Optimusa. Od ostatniego notowania w 1998 roku, na poziomie 34 zł, do wczoraj walory te zdrożały o 12,5 zł. W ujęciu procentowym daje to 36,8-proc. zwyżkę. W tym samym czasie WIG podniósł się trochę mniej (o 35,1 proc.). Odrabianiu ubiegłorocznych strat pomaga na pewno wyczerpana presja podażowa ze strony Merrill Lynch. Pozytywny wpływ na notowania mogła mieć także ogłoszona przez spółkę nowa strategia, która zakłada działalność w szerokim zakresie na polu usług integracyjnych oraz w internecie i multimediach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Optimus żongluje wynikami