Optymistyczni Polacy oszczędzą na świętach

opublikowano: 21-11-2017, 22:00

Święta za miesiąc, więc zapobiegliwi już powinni zabrać się do roboty.

Zgodnie z wynikami przeprowadzonego przez Deloitte’a badania „Zakupy świąteczne 2017”, w tym roku przeciętna polska rodzina wyda przy okazji Bożego Narodzenia 882 zł, o 2 proc. więcej niż rok wcześniej. Polacy stali się znacznie ostrożniejsi w deklaracjach wydatków świątecznych, bo rok temu, w poprzedniej edycji badania, zapowiadali, że przeznaczą na prezenty, jedzenie i spotkania ze znajomymi 1121 zł, a dwa lata temu ponad 1200 zł. Za każdym razem rzeczywiste wydatki były wyraźnie niższe.

Jednocześnie Polacy zdecydowanie lepiej niż w ubiegłym roku oceniają przed świętami sytuację gospodarczą, mają też bardziej optymistyczne spojrzenie na to, jak będzie się ona rozwijać w następnym roku. Ponad połowa budżetu świątecznego polskiej rodziny zostanie przeznaczona na prezenty. Ankietowani najczęściej zamierzają wręczać dorosłym książki, nastolatkom — słodycze, a dzieciom zabawki kreatywne i artystyczne. Sami oczekują pod choinką przede wszystkim kosmetyków i perfum.

Zakupy świąteczne będą robić głównie w sklepach stacjonarnych, ale udział sprzedaży internetowej stale rośnie. W e-sklepach wydamy 42 proc. prezentowego budżetu, co jest jednym z najwyższych wskaźników w Europie.

O raporcie rozmawialiśmy w Pulsie Dnia z Mateuszem Gordonem z Deloitte.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Optymistyczni Polacy oszczędzą na świętach