Optymizm wraca na giełdy

  • Roman Przasnyski
opublikowano: 17-01-2013, 16:39

Czwartek przyniósł poprawę sytuacji na parkietach naszego kontynentu. Najbardziej widoczna była ona w Paryżu, Budapeszcie i Stambule. W Warszawie zwyżka nie była tak dynamiczna.

Po pomyślnej dla posiadaczy akcji największych spółek środowej sesji, czwartek przyniósł kontynuację wzrostów. Zwyżka objęła nie tylko tuzy warszawskiego parkietu ale także małe i średnie firmy. Na początku notowań inwestorzy zachowywali się asekuracyjnie. WIG20 i WIG zaczęły dzień w okolicach poprzedniego zamknięcia. Jedynie mWIG40 wystartował prawie 0,2 proc. nad kreską. Po krótkim okresie wahań akcje wszystkich segmentów rynku poszły w górę.

W gronie największych spółek na minusie pozostawały jedynie akcje Synthosu, PZU i PGNiG. Wśród zwyżkujących przodowały rosnące o ponad 3,5 proc. papiery Boryszewa oraz idące w górę o niemal 3 proc. walory GTC. Z czasem coraz lepiej radziły sobie zyskując ponad 1,5 proc. akcje Lotosu i niewiele im ustępujące papiery PKN Orlen. Do łask inwestorów powróciły też walory PGNiG, rosnące wczesnym popołudniem o ponad 1 proc.

Na szerokim rynku uwagę zwracały zwyżkujące niemal 8 proc. akcje Sadovaya, które niedawno zostały bardzo mocno przecenione. O ponad 6 proc. w górę szły papiery Millennium, po ponad 5 proc. rosły papiery Bomi i Ursusa. Tuż za nimi plasowały się akcje Hygieniki i Sygnity.

Na głównych giełdach europejskich od dwóch dni mamy do czynienia z wyraźnymi rozbieżnościami kierunków, w jakim podążają indeksy. Wskaźnik w Paryżu zaczął neutralnie, jednak bardzo szybko ruszył ostro w górę. Wczesnym popołudniem rósł już o ponad 1 proc., bijąc kolejny rekord trendu. Z kolei DAX przez większą część dnia przebywał pod kreską i dopiero po kilku godzinach zbliżył się do poziomu środowego zamknięcia. W Londynie mieliśmy do czynienia z wariantem pośrednim. FTSE po okresie marazmu także zwyżkował ale o zaledwie 0,3 proc. Na naszym kontynencie wyróżniały się rosnące po niemal 1,5 proc. wskaźniki w Budapeszcie i Stambule. Nieźle też radziły sobie zwyżkujące po około 1 proc. indeksy w Mediolanie i Lizbonie.

Po południu byki uzyskały wsparcie w postaci danych zza oceanu, wskazujących na poprawę sytuacji na rynku pracy i nieruchomości. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 335 tys. i była o 30 tys. niższa niż oczekiwano oraz o prawie 40 tys. mniejsza niż przed tygodniem. Liczba wydanych pozwoleń na budowę domów sięgnęła 903 tys. i była zbliżona do prognoz. Pozytywną niespodziankę sprawiła natomiast liczba rozpoczętych budów domów, rosnąc w grudniu do 954 tys. z 851 tys. w listopadzie ubiegłego roku. Okazała się aż o 64 tys. wyższa niż oczekiwano.
Pozytywny impuls po tych informacjach był szczególnie widoczny we Frankfurcie. DAX błyskawicznie znalazł się ponad 0,5 proc. powyżej środowego zamknięcia oraz w Budapeszcie, gdzie zwyżka przekroczyła 2 proc. W Paryżu i Warszawie reakcja na dane była niewielka.

Na inwestorach amerykańskich dobre wieści także zrobiły niewielkie wrażenie, tym bardziej, że jednocześnie nieoczekiwanie mocno pogorszył się wskaźnik Fed z Filadelfii oraz rozczarowujące wyniki podały Bank of America i Citigroup. Indeksy na Wall Street zaczęły dzień od zwyżki o 0,2 proc. To podziałało deprymująco na graczy na naszym kontynencie i niemal na wszystkich parkietach skala wzrostów wyraźnie się zmniejszyła.

Na godzinę przed końcem handlu w Warszawie WIG20 zyskiwał 0,5 proc., WIG i sWIG80 rosły po 0,6 proc., a mWIG40 o 0,8 proc. Obroty wynosiły 620 mln zł.


To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski, Open Finance

Polecane