Optymizm wśród ubezpieczycieli

Aż o 25 proc. – do 5,25 mld zł – ma w tym roku wzrosnąć zysku netto wypracowany przez polskich ubezpieczycieli – wynika z analizy, którą przeprowadziła KNF.

Jak co roku Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) poprosiła podlegających jej nadzorowi ubezpieczycieli o przesłanie aktualnych planów finansowych. Z ich połączenie wyłania się pozytywny obraz sytuacji w branży. Mimo, że zakłady nie założyły wzrostu sprzedaży polis, to szacują, że ich zyski pójdą w górę. W tym roku maja zarobić netto 5,25 mld zł, czyli o 25 proc. więcej niż przed rokiem.

Ten dodatkowy 1 mld zł zysku netto pojawi się w segmencie majątkowy, który – według ubezpieczycieli – ma odnotować w tym aż 53 proc. wzrost wyniku. Jego zysk netto ma wynieść 4,2 mld zł wobec 3 mld zł w ubiegłym roku. Aż o 325 proc. ma poprawić się wynik techniczny tego segmentu, który wyniesie 1,5 mld zł. Jest to efekt ubiegłorocznych podwyżek cen polis komunikacyjnych, które dopiero w tym roku będą widoczne w wynikach ubezpieczycieli. 

W tym roku cała branża ubezpieczeniowa ma zebrać łącznie blisko 55,9 mld zł składki, co oznacza spadek o 0,3 proc. w porównaniu z 2016 roku. Zakładu założyły ze rynek życiowy straci 3 proc. wartości (składka na nim wyniesie 23,1 mld zł), a rynek majątkowy pójdzie w górę o ponad 1,75 proc. do 32,7 mld zł. 

„W opinii większości zakładów ubezpieczeń, w 2017 roku należy spodziewać się wyhamowania spadku składki przypisanej brutto w ubezpieczeniach na życie (…) Należy spodziewać się w szczególności wzrostu znaczenia ubezpieczeń ze składką regularną, długoterminowych produktów oszczędnościowych, produktów posagowych (jako rezultat programu 500+), jak również rozwoju ubezpieczeń medycznych i zdrowotnych. Możliwy jest natomiast dalszy spadek sprzedaży w ubezpieczeniach inwestycyjnych i oszczędnościowych ze składką jednorazową, co wynika ze wprowadzonych zmian regulacyjnych i prawnych” – czytamy w analizie KNF.

W ocenie nadzoru rynek majątkowy będzie charakteryzował się „dość stabilną sytuacją”. Tempo jego rozwoju jest oceniane przez zakłady na ok. 4-5 proc. Głównym obszarem wzrostu ubezpieczeń majątkowych będzie segment ubezpieczeń korporacyjnych oraz ubezpieczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dodatkowo aż pięć zakładów oczekują wzrostu roli ubezpieczeń zdrowotnych. 

„Przewidywany jest również wzrost składki z ubezpieczeń komunikacyjnych, jednak na poziomie znacznie niższym niż w 2016 r. W roku 2017 ubezpieczyciele będą dalej koncentrować się przede wszystkim na poprawie rentowności ubezpieczeń komunikacyjnych” – ocenia KNF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ubezpieczenia / Optymizm wśród ubezpieczycieli