OPZZ apeluje o większe podwyżki dla nauczycieli

opublikowano: 02-02-2007, 10:16

OPZZ poinformowało, że w pełni popiera propozycję Związku Nauczycielstwa Polskiego, który postuluje wzrost płac o 7 proc.

Podwyżka o 3,91 proc. zaproponowana nauczycielom przez Ministerstwo Edukacji Narodowej to za mało - uważa kierownictwo Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Oświadczenie w tej sprawie otrzymała w piątek PAP.

"Jest to sprzeczne z zapewnieniami ministra Romana Giertycha o wysokiej wadze i roli zawodu nauczycielskiego, jak i jego wcześniejszymi zapewnieniami o wyższym wskaźniku wynagrodzeń w 2007 r." - czytamy w oświadczeniu. Związkowcy poinformowali, że w pełni popierają propozycję Związku Nauczycielstwa Polskiego, który postuluje wzrost płac o 7 proc.

Autorzy oświadczenia uważają, że propozycja MEN dotycząca wysokości podwyżki jest "obrażająca dla całego środowiska nauczycielskiego". Zaapelowali do ministerstwa, aby poważnie potraktowało dialog z nauczycielami. "Nie można dopuścić, aby tak ważny zawód (...) był traktowany po macoszemu" - napisali.

O propozycji MEN, aby pensje wzrosły w 2007 r. o 3,91 proc. informowali w środę przedstawiciele ZNP i oświatowej "Solidarności", którzy od ubiegłego tygodnia biorą udział w negocjacjach płacowych z MEN. Według nich, na pierwszym spotkaniu, które odbyło się w ubiegły piątek, resort proponował 5 proc. podwyżki, a na następnym, w środę, już tylko 3,91 proc.

Zaprzecza temu odpowiedzialna za negocjacje z ramienia resortu, podsekretarz stanu w MEN, Sylwia Sysko-Romańczuk. Jak tłumaczyła w czwartek PAP, MEN nadal chce dać nauczycielom 5 proc. podwyżki, ale przed ostatnią rundą negocjacji związkowcy przedstawili dodatkowe żądania, m.in. zwiększenie minimalnych stawek wynagrodzenia dla nauczycieli o najniższych kwalifikacjach (czyli bez dyplomu licencjata) do poziomu pensji osób z dyplomem. Gdyby te żądania miały zostać spełnione to, zdaniem wiceminister, średnia podwyżka musiałaby wynieść właśnie 3,91 proc., ponieważ środki przeznaczone na ten cel w budżecie są ograniczone.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane