Oracle okazał się najpopularniejszy

Kamil Kosiński
09-10-2002, 00:00

Z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia wynika, że najpopularniejszą bazą danych do obsługi najważniejszych systemów przedsiębiorstw jest, wśród firm mających powyżej 50 stanowisk komputerowych, Oracle. Czasami można się jednak poważnie zastanawiać, do czego jest używana. Niektóre z badanych przedsiębiorstw nie mają bowiem ani samodzielnego systemu finansowo-księgowego, ani nawet takiego modułu wchodzącego w skład pakietu ERP.

W sierpniu 2002 r. firma ARC Rynek i Opinia przeprowadziła badanie 141 firm działających w branżach: finansowej, przemysłowej, farmaceutycznej, energetycznej, oraz FMCG pod kątem ich potrzeb dotyczących oprogramowania. W analizie uwzględniono tylko średnie i duże przedsiębiorstwa.

— Wielkość firmy można mierzyć m.in. zatrudnieniem i obrotem. Dla nas kryterium była liczba wykorzystywanych stanowisk komputerowych. Za średnie uznaliśmy przedsiębiorstwa mające 50-150 stanowisk komputerowych. Za duże, mające 150-500 stanowisk. Celowo nie braliśmy pod uwagę molochów z ponad 500 stanowiskami — wyjaśnia Piotr Czyżewski, dyrektor ds. badań w ARC Rynek i Opinia.

Badanie zrealizowano metodą wywiadów telefonicznych (CATI). Respondentami były osoby decydujące o wyborze aplikacji i technologii w tych przedsiębiorstwach, a więc szefowie działów IT lub ich bezpośredni zastępcy.

Okazało się, że blisko 45 proc. badanych firm dysponuje systemami ERP. Jednakże tylko 70 proc. zadeklarowało posiadanie systemów finansowo-księgowych, a aż 30 proc. nie ma takich systemów ani nawet nie planuje ich wdrożenia. Nie oznacza to jednak, że firmy mające powyżej 50 stanowisk komputerowych prowadzą swoje rachunki na papierze.

— Pytanie dotyczyło systemów finansowo-księgowych nie będących częścią systemu ERP. W związku z tym, wyniki nie uwzględniają tych firm, które korzystają z ERP i mają w jego ramach moduł finansowo-księgowy. Żadnego systemu finansowo-księgowego nie posiadało tylko dziewięć spośród wszystkich badanych firm. Dwie z tych dziewięciu planują jednak w ciągu najbliższych 12 miesięcy wdrożenie pakietu klasy ERP — tłumaczy Piotr Czyżewski.

Posiadanie systemu zarządzania relacjami z klientem (CRM) deklaruje mniej więcej co czwarta badana firma. Aż 30 spośród 141 badanych planuje też wdrożenie takich aplikacji. Jednak ponad połowa przedsiębiorstw uczestniczących w ankiecie nie planuje instalacji takiego systemu. Aktualnie w firmach, które brały udział w badaniu i posiadają system CRM, korzysta z niego średnio 139 pracowników. Te przedsiębiorstwa, które planują wdrożenie systemu, chcą by korzystało z niego średnio 63 pracowników.

Na pytanie ankieterów o bazę danych, na której oparte są najważniejsze dla firmy systemy, najczęściej wskazywano produkt Oracle. Mniej więcej o połowę rzadziej nominowano Microsoft SQL. Ciekawe jednak, że spośród dwóch środowisk sprzedawanych przez IBM, ciągle DB2 ustępuje popularnością Informixowi. Jednak kilka firm zadeklarowało, że zamierza z Informixa zrezygnować i wdrożyć bazę Oracle.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Oracle okazał się najpopularniejszy