Orbis będzie sprzedawał

GRA
opublikowano: 06-04-2011, 00:00

W tym roku spółka zamierza upłynnić przynajmniej jeden hotel, ale wznawia za to budowę obiektów ekonomicznych.

W tym roku spółka zamierza upłynnić przynajmniej jeden hotel, ale wznawia za to budowę obiektów ekonomicznych.

Orbis kontynuuje strategię odchudzania portfela aktywów. Zaczął w tym roku — sprzedając hotele Cracovia w Krakowie i Neptun w Szczecinie za 59,5 mln zł.

— Pracujemy dalej. Nie chcemy ujawniać, ile hoteli możemy jeszcze sprzedać w tym roku. Prawdopodobnie sprzedamy więcej niż jeden obiekt i przeprowadzimy leasing zwrotny — zapowiada Laurent Picheral, prezes Orbisu.

To zgodne z ogłoszoną w ubiegłym roku strategią "80% asset light", która zakłada, że docelowo tylko 20 proc. hoteli będzie stanowić własność Orbisu. Reszta ma funkcjonować na zasadzie dzierżawy ze stałym lub zmiennym czynszem, kontraktu na zarządzanie lub franczyzy.

Zdobyte w ten sposób pieniądze Orbis zamierza przeznaczać na rozwój hoteli z segmentu ekonomicznego.

— Wznowiliśmy budowę dwóch hoteli — Etap i Ibis [jedno- i dwugwiazdkowe — red.], które zostaną otwarte w maju 2012 r. Ponadto planujemy budowę kolejnych dwóch Ibisów i dwóch Etapów, ale nie ujawniamy na razie, gdzie i kiedy — mówi Laurent Picheral.

Zysk ze zbycia Cracovii i Neptuna zostanie uwzględniony w raporcie za pierwszy kwartał, podobnie jak sprzedaż Orbis Casino za 5 mln zł (na sprzedaż wystawiony jest wciąż zależny Orbis Transport).

— Jeśli chodzi o przychody w pierwszym kwartale, to widzimy pozytywny trend, który wynika z wyraźnego ożywienia na warszawskim rynku hotelarskim. Odbicie obserwujemy też w miastach na północy Polski, np. w Gdańsku i Szczecinie — podkreśla Laurent Picheral.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane