Orbis nie liczy na ożywienie

GRA
25-02-2010, 00:00

Orbisowi jest lżej po sprzedaży nierentownego biura podróży. Ale rynek nie daje powodów do optymizmu.

Orbisowi jest lżej po sprzedaży nierentownego biura podróży. Ale rynek nie daje powodów do optymizmu.

Notowania Orbisu nie zareagowały wyraźną zmianą na raport z wynikami finansowymi. Inwestorów mogła zastanowić sposób ich prezentacji. Widać bowiem efekt transakcji sprzedaży biura podróży Orbis Travel (formalna nazwa spółki to PBP Orbis). Kupił je niedawno Enterprise Investors, a zgodę na transakcję wyraził już UOKiK.

W raporcie hotelarska grupa wydzieliła więc działalność zaniechaną, czyli wyniki Orbis Travel. Efekt? Niższe przychody i spadek kosztów ogólnych. W 2009 r. strata Orbis Travel wyniosła aż 33 mln zł, wobec 3,5 mln zł przed rokiem.

— Pokazuje to, jak bardzo ciążył na wynikach grupy nierentowny biznes turystyczny. Po sprzedaży PBP Orbis odchudzona grupa ma szanse pokazywać znacznie lepsze wyniki w przyszłości — komentuje Michał Sztabler, analityk DM PKO BP.

Łącznie zeszłoroczne przychody grupy spadły o 9 proc., do 849 mln zł, a zysk operacyjny zmniejszył się o około 4 proc., do 66 mln zł. Największy spadek widać na poziomie netto: zysk stopniał o 19 proc., do 26,8 mln zł. A gdyby uwzględnić jeszcze Orbis Travel, to cała grupa Orbisu zakończyłaby rok z czystą stratą w wysokości 5,3 mln zł.

Spółka wini otoczenie makroekonomiczne, a jej optymizm jest umiarkowany.

— Rynek hotelowy w Polsce skurczył się w ostatnim roku. Przyjechało zdecydowanie mniej turystów, mocno ograniczył swą aktywność również sektor konferencji i imprez organizowanych w hotelach. Nie spodziewamy się ożywienia na rynku hotelowym wcześniej niż w trzecim kwartale 2010 r. — uważa Jean-Philippe Savoye, prezes Orbisu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orbis nie liczy na ożywienie