Orbis ucieka konkurencji

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 05-05-1999, 00:00

Orbis ucieka konkurencji

UTRZYMAĆ POZYCJE: Głównym zadaniem Orbisu, którym kieruje Maciej Grelowski będzie modernizacja bazy hotelowej i rozbudowa sieci. fot. Grzegorz Kawecki

Warszawski Orbis musi się liczyć w tym roku z bardzo dużym wzrostem konkurencji na rynku usług hotelarskich. Choć jeszcze przez długi czas spółka pozostanie największym dostawcą tego rodzaju usług na rynku krajowym, analitycy przestrzegają przed silną ekspansją zagranicznych potentatów.

Prognozy Orbisu zakładają, że spółka matka osiągnie w tym roku przychody ze sprzedaży na poziomie 813,6 mln zł. Wynik na poziomie operacyjnym powinien zamknąć się kwotą nieco ponad 113 mln zł. Spółka zamierza wypracować zysk netto 87 mln zł.

— Wartości te wydają się realne do wykonania. Choć sprzedaż usług firmy skierowana jest przede wszystkim na bardziej zasobnego klienta, można oczekiwać, że mimo osłabienia wartości złotego spółka zarobi tyle co planuje — tłumaczy jeden z analityków.

Orbis zmuszony będzie walczyć o pozycję na rynku. Głównie za sprawą planów Global Hotels Development Group Poland, która ostatnio została zasilona kapitałami przez Międzynarodową Korporację Finansową. Grupa ta zamierza wybudować w Polsce około 20 hoteli Holiday Inn i odebrać Orbisowi spory udział w rynku.

Po pierwszym kwartale roku, warszawski Orbis wypracował zysk netto w kwocie19,3 mln zł. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego dało to ponad 190-proc. wzrost. W tym samym czasie przychody spółki wyniosły 163,4 mln zł, co daje 20-proc. realizację prognozy na ten rok.

W całym ubiegłym roku Orbis uzyskał ze sprzedaży prawie 720 mln zł. Dzięki wysokiej rentowności, zysk netto zamknął się na koniec 1998 roku kwotą 69,6 mln zł.

Udział Orbisu w polskim rynku hotelarskim szacowany jest na ponad 40 proc.

W ubiegłym roku Orbis zaczął intensywnie wdrażać nową strategię, której celem jest modernizacja istniejącej bazy hotelowej. Wydatki inwestycyjne pochłoną do 2002 roku około 300 mln dolarów.

Ten rok jest ważny dla spółki jeszcze z innych względów. W czerwcu prawdopodobnie sprzedana zostanie część pakietu akcji spółki (15,2 proc.), jaki pozostaje do tej pory w rękach Skarbu Państwa. Resort otrzymał już parę ofert, w tym od kilku funduszy inwestycyjnych, które kontrolują 90 proc. akcji spółki znajdujące się na giełdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orbis ucieka konkurencji