Orco liczy na akcjonariuszy

KSA
24-06-2009, 00:00

Deweloper chce zebrać 80 mln EUR od Colony Capital i 60 mln EUR od obecnych właścicieli.

Deweloper chce zebrać 80 mln EUR od Colony Capital i 60 mln EUR od obecnych właścicieli.

Giełdowi gracze rzucili się na początku wczorajszej sesji na akcje Orco Property Group. Kurs rósł nawet o 14,7 proc. Z biegiem dnia wzrosty jednak wyhamowały. Być może do inwestorów dotarł fakt, że oczekiwane porozumienie z Colony Capital wydaje się być mniej korzystne, niż pierwotnie zakładano.

Spółki skorygowały właśnie umowę inwestycyjną z 29 kwietnia. W jej myśl Orco wyemituje warranty subskrypcyjne dla ColOG z grupy funduszy Colony. Papiery uprawniać będą ColOG do udziału w podwyższeniu kapitału czeskiego dewelopera i kupna akcji stanowiących maksymalnie 30 proc. w podwyższonym kapitale. Cenę emisyjną ustalono na 7 EUR (wczorajszy kurs zamknięcia na giełdzie w Warszawie to 28,8 zł). Colony wyłoży więc na nowe akcje około 80 mln EUR. Kolejne 60 mln EUR ma pochodzić od dotychczasowych akcjonariuszy spółki (oferta ma być przeprowadzona z prawem poboru w stosunku 1: 1)

— Rozmawialiśmy z akcjonariuszami. Wyrazili zainteresowanie uczestnictwem w podniesieniu kapitału. Wcześniejsza umowa z Colony Capital została zmodyfikowana tak, aby zapewnić przejrzystość i maksymalne korzyści dla dotychczasowych akcjonariuszy — tłumaczy Jean-Francois Ott, prezes Orco.

Na emisję musi wyrazić zgodę walne zgromadzenie akcjonariuszy Orco. Colony będzie mogło objąć akcje Orco do 30 listopada. W tym czasie deweloper ma się dogadać w sprawie restrukturyzacji zadłużenia z obligatariuszami. Rozmowy mają ruszyć natychmiast.

— To dobra informacja, że istnieje szansa na transakcję z Colony fundusz nie zrezygnowały ze spółki. Jednakże wcale nie ma pewności, że zainwestuje w Orco — zaznacza cytowany przez Bloomberg Patrick Vyroubal, analityk z biura Atlantik.

Sceptyczny jest też Igor Muller z Wood Co. Wyraźnie ocenił informację z Orco jako negatywną.

— Warunki nowego porozumienia z Colony znacząco różnią się od pierwotnych i zakładają wyraźną redukcję kwoty, która Colony jest w stanie zainwestować [miała być dwukrotnie wyższa — red.]. Do tego doszedł w naszej opinii bardzo trudny do spełnienia warunek — Orco ma porozumieć się z obligatariuszami w sprawie redukcji zadłużenia — mówi Igor Muller.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orco liczy na akcjonariuszy