Orco podejrzewa manipulację

KSA
opublikowano: 04-06-2009, 00:00

Deweloper zwrócił się do czeskich władz o zbadanie możliwej manipulacji kursem przez stowarzyszenie SOS Orco.

Deweloper zwrócił się do czeskich władz o zbadanie możliwej manipulacji kursem przez stowarzyszenie SOS Orco.

Zarząd czeskiego dewelopera podejrzewa manipulację kursem spółki. Zwrócił się do Czeskiego Banku Narodowego o zbadanie działań przedstawiciela stowarzyszenia drobnych inwestorów SOS Orco Lubosa Smrcki. Zdaniem Orco, stowarzyszenie wielokrotnie publikowało na swoich stronach internetowych i w prasie wprowadzające w błąd, znieważające i nieprawdziwe informacje na temat spółki. Po ich publikacji spółka obserwowała zwiększone obroty jej akcjami na giełdzie w Pradze.

"Mamy wątpliwość, ilu akcjonariuszy tak naprawdę reprezentuje SOS Orco i czy faktycznie cele i interesy jego członków pokrywają się z interesami pozostałych akcjonariuszy" — napisano w komunikacie.

Lubos Smrcka z SOS Orco wielokrotnie podkreślał, że Jean-Francois Ott, prezes spółki, powinien ustąpić. Zamierzał zgłosić wniosek o jego odwołanie na najbliższym walnym. Czeski dziennik "Hospodarske Noviny" napisał, że SOS Orco chce powołać na stanowisko prezesa Jamesa Woolfa, brytyjskiego biznesmena działającego na rynku nieruchomości. Stowarzyszenie reprezentuje około 14 proc. głosów na walnym Orco i szuka poparcia szerszej grupy inwestorów.

Zdaniem Igora Mullera, analityka Wood Co., pierwsze publiczne deklaracje Jamesa Woolfa dotyczące zainteresowania Orco powinny być pozytywnie odebrane przez rynek. Specjalista zwraca jednak uwagę, że zmiana zarządu Orco spowodowałaby konieczność wcześniejszej spłaty obligacji zamiennych o wartości 175 mln EUR.

Naciski SOS Orco rozsierdziły też samego prezesa dewelopera. Jean-Francois Ott złożył właśnie pozew w praskim sądzie przeciwko przedstawicielowi SOS Orco i stowarzyszeniu, oskarżając ich o zniesławienie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu