Orlen patrzy na niemiecką rafinerię

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Orlen jest zainteresowany przejęciem Schwedt – podał Reuters. Obserwujemy sytuację w regionie – odpowiada koncern.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak Orlen komentuje doniesienia o zainteresowaniu niemiecką rafinerią
  • dlaczego mogłaby go interesować

„PKN Orlen jest zainteresowany przejęciem pakietu kontrolnego w zlokalizowanej w Niemczech rafinerii Schwedt” – napisał w piątek Reuters.

Rafineria należała do rosyjskiego Rosnieftu, ale w piątek niemiecki rząd przejął nad nią kontrolę i ustanowił zarząd powierniczy Federalnej Agencji do spraw Sieci.

„PKN Orlen nie komentuje informacji medialnych. Jednocześnie informujemy, że na bieżąco obserwujemy sytuację w regionie” – taki komentarz uzyskaliśmy od paliwowego koncernu, kontrolowanego przez polskie państwo.

Rafineria Schwedt zlokalizowana jest we wschodnich Niemczech, niedaleko Szczecina, tuż przy granicy z Polską. Zbudowana w 1960 r., jest uzależniona od dostaw ropy rurociągiem Przyjaźń, biegnącym z Rosji do Niemiec. Jednocześnie od początku grudnia ma obowiązywać embargo Unii Europejskiej na import rosyjskiej ropy. Oznacza to wyłączenie importu ropy z Rosji, a wtedy jedyną sensowną drogą dostaw będą dostawy przez gdański naftoport. który jest podłączony do Przyjaźni. Reuters podkreśla, że Polska uzależniała zgodę na zaopatrywanie Schwedt poprzez Gdańsk od tego, czy Rosjanie stracą kontrolę nad rafinerią.

Schwedt odpowiada za 90 proc. zaopatrzenia Berlina w paliwa. Sprzedaje też do Polski.

Jeszcze w czerwcu 2022 r. portal BiznesAlert.pl cytował Karola Wolffa z Orlenu, który tłumaczył, że przejmowanie aktywów rafineryjnych w Europie Zachodniej jest ryzykowne.

– W Europie Zachodniej do kupienia jest nawet kilkanaście rafinerii i specjalnie nie ma na nie chętnych. W tym momencie przejęcie Rafinerii Schwedt nie jawi się perspektywicznie – wskazywał ekspert.

Poczekajmy na cenę
Michał Kozak
analityk Trigona

Ocena ewentualnej transakcji zależeć będzie od ceny. Kurs na razie nie zareagował na taką ewentualność.

Rafineria Schwedt zużywa dziennie ok. 230 tys. baryłek ropy naftowej, a Orlen – po połączeniu z Lotosem – ok. 900 tys. Rafineria jest dostosowana do przerabiania ropy rosyjskiej, więc być może ropa arabska, kupowana przez Orlen, mogłaby być wysyłana również do Niemiec.

Ciekawe, czy zgodę na ewentualną transakcję musiałaby wyrazić Komisja Europejska. Wiemy, że rafineria Schwedt była brana pod uwagę przy ocenie regionalnego wpływu fuzji Orlenu i Lotosu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane