Oryginały versus wyroby zastępcze

opublikowano: 31-08-2020, 22:00

Z każdą rocznicą porozumień sierpniowych z 1980 r., od których rozpoczęło się w Polsce kruszenie ustrojowego betonu, bieżące rozgrywki polityczne o dziedzictwo Solidarności związkowej oraz kontynuację idei solidarności międzyludzkiej zaciemniają źródłowe dokumenty.

Dlatego przypominam niektóre z 21 strajkowych postulatów. Po 40 latach niektóre są już całkowitą abstrakcją, np. nr 11 — powszechne wołanie o kartki na mięso, albo nr 21 — żeby wolne były wszystkie soboty, a nie tylko niektóre. Pomostem łączącym dawne i obecne czasy jest roszczeniowość oczekiwań, całkowicie oderwana od stanu finansów publicznych, deficytu budżetowego etc. Zwracam uwagę na emerytalny postulat nr 14. Ponadczasową aktualność zachowuje natomiast nr 13 o doborze kadr bez kryteriów partyjnych. O, święta naiwności… „PB” już kilka razy ujawniał rozmiary pajęczyn, którymi kolejne ekipy rządzące w III RP oplatały spółki skarbu państwa. Ostatnia taka lista „sPiS zasobów własnych” z 2017 r. obejmowała 1000 pieszczochów tzw. dobrej zmiany, przez cztery lata rozrosła się kilka razy.

Trwałe upamiętnienie Solidarności w 2011 r. na gmachu PE w Brukseli to dorobek przewodniczącego Jerzego Buzka.
Jacek Zalewski

Symbolem obchodów 40. urodzin Solidarności jest los tablic, na których wypisano postulaty. Elementem wręcz tragikomicznym stało się przemieszanie historycznych oryginałów i wyrobów zastępczych. Gdy prezydent i premier składali kwiaty pod historyczną bramą nr 2, kilka metrów obok wisiały repliki tablic. Oryginały wyeksponowane są 200 metrów obok, w monumentalnym Europejskim Centrum Solidarności (ECS), które samo jest jednak nówką z 2014 r. Współczesny związek Solidarność żąda ich wydania i umieszczenia także 200 metrów od bramy, ale… w inną stronę, w historycznej stoczniowej sali BHP. Przewodniczący Piotr Duda argumentował, że w ECS wymagany jest muzealny bilet, zaś u niego tablice będą za darmo. Otóż to nieprawda, kiedyś zostałem odpędzony od sali BHP przez związkowych aktywistów, którzy akurat mieli tam nasiadówkę. Naprawdę bardziej fair jest kupić ogólnodostępny bilet do ECS.

Niektóre z 21 postulatów Sierpnia 1980 r.

01. Akceptacja niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych.

07. Wypłacić biorącym udział w strajku wynagrodzenie jak za urlop wypoczynkowy z funduszu CRZZ.

08. Podnieść wynagrodzenie zasadnicze każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc jako rekompensatę dotychczasowego wzrostu cen.

09. Zagwarantować automatyczny wzrost płac równolegle do wzrostu cen i spadku wartości pieniądza.

11. Wprowadzić na mięso i jego przetwory kartki — bony żywnościowe (do czasu opanowania sytuacji na rynku).

13. Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej, oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego.

14. Wprowadzić emerytury po przepracowaniu 35 lat, jednocześnie skracając wiek emerytalny kobiet do 50 lat, mężczyzn do 55 lat.

15. Zrównać renty i emerytury starego portfela do poziomu aktualnie wypłacanych.

16. Poprawić warunki pracy służby zdrowia, co zapewni pełną opiekę medyczną osobom pracującym.

18. Wprowadzić urlop macierzyński płatny przez okres trzech lat na wychowanie dziecka.

21. Wprowadzić wszystkie soboty wolne od pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane