Orzeł Biały inwestuje w budowę rafinerii

Małgorzata Zdunek
19-12-2000, 00:00

Orzeł Biały inwestuje w budowę rafinerii

Orzeł Biały z Bytomia zapowiedział na 21 grudnia NWZA, na którym prawdopodobnie zmieniony zostanie skład rady nadzorczej. Spółka, która w listopadzie 2000 r. rozpoczęła rozbudowę wydziału hutniczego, zdobyła wcześniej inwestora. Większościowy pakiet akcji spółki należy obecnie do TIF Arkadia.

Spółka Orzeł Biały z Bytomia, specjalizująca się w przerobie zużytych akumulatorów ołowiowych, rozpoczęła prace związane z rozbudową wydziału hutniczego o rafinerię i namiarownię. Zamierza również wymienić piece hutnicze. Koszt inwestycji szacuje się na 12 mln USD (52 mln zł).

Plany później

Już we wrześniu 2000 r. 60 proc. akcji bytomskiej spółki zakupiło Towarzystwo Inwestycyjno-Finansowe Arkadia z Wrocławia, działające w branży metali nieżelaznych. Nabycie 33 proc. akcji od VII NFI kosztowało firmę 2,58 mln zł, natomiast kwota, jaką firma wydała na zakup pozostałych 27 proc. akcji, nie jest znana. Prawdopodobnie decyzja o przejęciu Orła Białego, którego akcje już w 1992 r. zostały wniesione do VII NFI, przyspieszyła restrukturyzację i rozpoczęcie przez spółkę przebudowy wydziału hutniczego. Jednak Stanisław Siewierski, przewodniczący rady nadzorczej Arkadii, wstrzymuje się z komentarzem i ujawnieniem planów firmy wobec Orła Białego aż do NWZA, które zaplanowano na 21 grudnia 2000 r. Prawdopodobnie zostanie na nim zmieniony skład RN spółki z Bytomia.

Rozpoczęto już prace związane z pierwszym etapem inwestycji. Budowa rafinerii oraz namiarowni ma zostać ukończona w czwartym kwartale 2001 r. Koszt tej części inwestycji szacuje się na 6 mln USD (26 mln zł), a pieniądze pochodzą z kredytów zewnętrznych i środków własnych spółki. Generalnym wykonawcą jest firma AMK Kraków, należąca do grupy Mostostal Warszawa.

Drugi etap rozbudowy wydziału hutniczego, obejmujący wymianę pieców hutniczych, rozpocząć się ma w ciągu 3 lat od uruchomienia rafinerii. Jego koszt szacuje się również na 6 mln USD (26 mln zł).

Orzeł Biały zajmuje się obecnie odzyskiwaniem surowego ołowiu, którego odbiorcami są krajowe i zagraniczne rafinerie. Po przetworzeniu jest on wykorzystywany do produkcji akumulatorów.

— Liczymy, że modernizacja wydziału hutniczego umożliwi nam samodzielną produkcję wysokogatunkowych stopów ołowiu — mówi Jan Porembski, prezes spółki Orzeł Biały.

Obecnie firma przerabia od 54 tys. do 60 tys. ton akumulatorów rocznie. Jednak jej moce są dwukrotnie większe i wynoszą 120 tys. ton.

— Szacujemy, że dzięki inwestycji będziemy w stanie przerobić 100 proc. wyprodukowanego w spółce surowego ołowiu. Naszym atutem będzie niższy koszt produkcji i transportu, jak również elastyczna linia, umożliwiająca produkcję różnego rodzaju stopów — tłumaczy Jan Porembski.

Z powodu spadku

Odbiorcami tego asortymentu mają być polscy i zagraniczni producenci akumulatorów. Decyzja o rozbudowie wydziału hutniczego spowodowana była systematycznym spadkiem cen ołowiu na rynkach światowych.

— Odzyskiwanie i sprzedaż nie przetworzonego ołowiu stają się nieopłacalne. Znacznie bardziej rentowna jest produkcja jego wysokogatunkowych stopów — mówi Jan Porembski.

Spółka Orzeł Biały powstała w 1858 r. w oparciu o kilka mniejszych zakładów wydobywczych i przetwórczych z Bytomia i Piekar Śląskich. Do 1989 r. firma zajmowała się wydobyciem złóż rudy, natomiast od początku lat 80. specjalizuje się w recyklingu złomu akumulatorowego. W 1992 r. firma została przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a pakiet 33 proc. akcji został wniesiony do VII NFI, 27 proc. — do pozostałych NFI, 25,6 proc. posiada Skarb Państwa, natomiast 14,4 proc. znajduje się w rękach pracowników firmy. Orzeł Biały ma cztery spółki zależne: Przedsiębiorstwo Usług Mechanicznych Pumech-Orzeł, Agencję Nieruchomości Orzeł, Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych Orzeł Tour oraz Przedsiębiorstwo Usług Laboratoryjnych Orzeł Labor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Zdunek

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orzeł Biały inwestuje w budowę rafinerii