Osiem banków nie przeszło testu wytrzymałości

MD, PAP
opublikowano: 15-07-2011, 18:28

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) poinformował, że 8 z 91 największych banków nie przeszło tzw. testu wytrzymałości.

Wspomniane 8 banków ma łączne braki kapitałowe wysokości 2,5 mld EUR. 16 innych banków zdołało przejść test, ale niewiele brakowało, aby to się nie udało. EBA nie ujawniła nazw banków, które nie przeszły testu. Banki mają indywidualnie publikować wyniki swoich testów. Wiadomo dzięki temu, że banki, które nie przeszły testu, to: greckie EFG Eurobank Ergasias i Agricultural Bank of Greece, austriacki Oesterreichische Volksbanken i hiszpańskie Banco Pastor, Caja de Ahorros del Mediterraneo, Banco Grupo Caja3, CatalunyaCaixa i Unnim.

Braki kapitałowe banków, które nie przeszły testu, są niższe niż braki, które wykazało siedem banków po pierwszym teście wytrzymałości. Wówczas sięgnęły one 3,5 mld EUR. EBA tłumaczy to tym, że od początku tego roku banki pozyskały znaczny kapitał. Tylko w okresie styczeń-kwiecień była to kwota ok. 50 mld EUR. Gdyby w teście uwzględniono kapitały banków z końca 2010 roku, aż 20 banków nie przeszłoby testu wytrzymałości.

EBA poddała testowi banki, które dysponują ok. 65 proc.  aktywów unijnego sektora bankowego i ponad połową aktywów bankowych w każdym z krajów UE. Spraw­dza­ne ban­ki mogły przejść pomyślnie te­st zakładający znaczne pogorszenie koniunktury, o ile ich tzw. współ­czyn­nik Tier 1 (jest to sto­su­nek tzw. kapitału pierw­szej ka­te­go­rii do ak­ty­wów wa­żo­nych ry­zy­kiem) nie spad­ł po­ni­żej 5 proc.

Pierwsze doniesienia o wynikach testu wytrzymałości europejskich banków wywołały wzrost notowań euro i spadek cen amerykańskich obligacji skarbowych.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Osiem banków nie przeszło testu wytrzymałości