Ośmiu wspaniałych ubiega się o Pracuj.pl

Mniejszościowy pakiet spółki nęci największe światowe tuzy z branży private equity i venture capital. Negocjacje będą wyzwaniem

Fortuna kołem się toczy. Jeszcze pięć lat temu właściciele Pracuj.pl — w obliczu rosnącego bezrobocia i dekoniunktury na usługi poszukiwania pracy — odstąpili od pomysłu dokapitalizowania poprzez wprowadzenie inwestora lub debiut giełdowy. Teraz, gdy Pracuj.pl jest największym w Polsce portalem rekrutacyjnym, w kolejce po mniejszościowy pakiet ustawiła się kolejka czołowych światowych funduszy private equity.

OPŁACALNA DECYZJA:
Zobacz więcej

OPŁACALNA DECYZJA:

Założyciele Pracuj.pl, wśród których największą rolę gra Przemysław Gacek, wykupili niedawno za pieniądze z kredytu bankowego mniejszościowego akcjonariusza — fundusz Tiger Global. Teraz szukają inwestora na część akcji spółki. [FOT. ARC]

Długa lista

Oferty wstępne złożyło osiem podmiotów. Są wśród nich m.in.: KKR, TPG, Montagu Private Equity, Bridgepoint Capital, Mid Europa Partners, General Atlantic i fundusz TCV. Dwa pierwsze podmioty to największe globalne fundusze private equity. KKR, jedna z najstarszych spółek tej branży na świecie, zarządza aktywami wartości 130 mld USD, a TPG — 70 mld USD. Oba fundusze były potencjalnymi nabywcami w ostatnich megatransakcjach na polskim rynku: sprzedaży Allegro, aktywów SABMillera czy sieci sklepów Żabka.

Na liście chętnych do kupna Pracuj.pl są też dwa fundusze inwestujące głównie w Europie — Bridgepoint, z 12,4 mld EUR aktywów, i Montagu, zarządzające aktywami wartości 4 mld EUR. Bridgepoint zainwestował w 2016 r. w sieć sklepów Smyk, ma też w portfelu producenta ciastek — spółkę Dr. Gerard.

Długie lata ciągnęła się za nim nieudana inwestycja w kolejowy CTL Logistics, który sprzedał pod koniec 2015 r. Montagu ma na koncie megainwestycję w infrastrukturalny Emitel, który zdążył już sprzedać. Uważnie monitoruje nasz kraj, ale znajduje więcej okazji inwestycyjnych poza Polską. Konkurencją obu funduszy jest Mid Europa Partners, który skupia się na inwestycjach w Europie Środkowej i Wschodniej i ma w Polsce silny zespół menedżerów.

Jest bardzo aktywny w regionie i zabłysnął w ubiegłym roku kupnem Allegro w konsorcjum z dużo większymi funduszami Cinven i Permira. Obok KKR największe szanse na objęcie mniejszościowego pakietu Pracuj.pl mają dwa ostatnie fundusze z listy chętnych: General Atlantic i TCV. General Atlantic zarządza kapitałami wartości 19,6 mld USD i inwestuje w firmy w fazie wzrostu, wspierając rozwój takich światowych gigantów technologicznych, jak Airbnb, Uber czy BuzzFeed. TCV to fundusz venture capital z Krzemowej Doliny, który wspomógł rozwój Facebooka, LinkedIna, czy Spotify.

Pieniądze to nie wszystko

Fundusze spotykały się w ostatnich tygodniach z zarządem spółki. Oferty wiążące powinny pojawić się na stole w maju. Ostateczny efekt rozmów może być zaskakujący. Zdaniem naszych rozmówców, największe szanse ma podmiot najbardziej elastyczny, który zgodzi się na dość pasywną rolę w spółce. Dla założycieli Pracuj.pl zapisy umowy inwestycyjnej obejmujące np. informacje o wpływie na zarządzanie spółką czy ścieżce wyjścia, mogą być ważniejsze niż cena. Przychody grupy Pracuj przekroczyły w 2016 r. 200 mln zł i rosną w tempie 20 proc. rocznie. Firma ma wysoką rentowność — marża EBITDA sięga 40 proc. Jej udziałowcy i założyciele wyceniają ją na grubo ponad 1 mld zł.

OKIEM EKSPERTA

Przetrwają najsilniejsi

JACEK CHWEDORUK

zarządzający warszawskim biurem Rothschild Global Advisory

Polski rynek odznacza się tradycyjnie dużą przedsiębiorczością i w ostatnich 25 latach powstało od zera wiele firm średniej wielkości, które dobrze wpasowały się w rosnące rynki. Nie mamy jednak dobrze rozwiniętej infrastruktury do finansowania młodych firm, a w szczególności sektora seed, venture oraz angel capital, który ryzykuje inwestycje we wczesnej fazie rozwoju innowacyjnych modeli biznesowych. Również giełda rzadko otwiera okienka dla takich podmiotów. W efekcie albo te firmy znikają z powodu braku finansowania, albo radzą sobie same i pojawiają się na rynku kapitałowym już jako podmioty bardziej dojrzałe i o skali interesującej również dla inwestorów międzynarodowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ośmiu wspaniałych ubiega się o Pracuj.pl