Osoby wymieniające dowód muszą zawiadomić urząd skarbowy

PAP
opublikowano: 29-03-2008, 08:32

Osoby, które wymieniły dowody osobiste, muszą w ciągu 30 dni zawiadomić urząd skarbowy o aktualizacji danych.

Należy pamiętać, że stare książeczkowe dowody stracą ważność z końcem marca. Osoby, które otrzymały nowy dowód, mają obowiązek złożyć odpowiedni dokument do urzędu skarbowego.

Powiadomieniu urzędu służy formularz NIP-3, a także NIP-1, który składają osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Zgłoszenie aktualizacyjne można złożyć za pośrednictwem organu wydającego dowód, czyli np. urzędu gminy, który przekaże zgłoszenie urzędowi skarbowemu. Jednak dotyczy to tylko podatników podatku PIT, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Z tego rozwiązania nie mogą skorzystać przedsiębiorcy.

Formularze NIP-1 i NIP-3 można też osobiście dostarczyć do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą. Należy to zrobić w ciągu 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.

Należy też pamiętać, że niezawiadomienie urzędu skarbowego jest uznawane przez kodeks karny skarbowy za wykroczenie skarbowe. Grozi za to kara grzywny. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu