Ostatni termin przed wakacjami

Jan Niewinowski
opublikowano: 20-06-2005, 00:00

Już za kilka dni minie trzeci termin składania wniosków o dofinansowanie usług doradczych. Szanse na uzyskanie wsparcia są w tym programie bardzo duże.

24 czerwca mija kolejny termin składania wniosków o dotacje z działania 2.1 Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez doradztwo, które skierowane jest do małych i średnich firm. Celem działania jest zwiększenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez ułatwienie im dostępu do specjalistycznych usług doradczych. Za jego wdrażanie odpowiedzialna jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Na doradztwo

Dotacje w tym programie można otrzymać na korzystanie ze specjalistycznych usług doradczych. Gama usług objętych wsparciem jest bardzo szeroka. Profesjonalna porada może dotyczyć zasad prowadzenia przedsiębiorstwa na terytorium Unii Europejskiej, jakości, innowacji i nowych technologii, wprowadzania przez przedsiębiorców produktów na nowe rynki, tworzenia sieci kooperacyjnych przedsiębiorstw, łączenia się przedsiębiorstw czy wreszcie uzyskiwania zewnętrznego finansowania na rozwój działalności.

Wsparciem objęte są wyłączne wydatki niezbędne do realizacji projektów. Mogą to więc być koszty przeprowadzenia analizy rynku, planowania inwestycyjnego, opracowania biznesplanu inwestycji czy też bezpośredniego wdrożenia własnych lub pozyskanych technologii i rozwiązań innowacyjnych.

— Należy pamiętać, że wybór firm doradczych jest ograniczony jedynie do listy akredytowanych przez PARP wykonawców usług doradczych. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie internetowej PARP — www.parp.gov.pl — mówi Monika Karwat-Bury z PARP.

Duże prawdopodobieństwo

Przedsiębiorcy ubiegający się o dotacje na doradztwo mają duże szanse na uzyskanie wsparcia. W ramach drugiej rundy aplikacyjnej, której wyniki ogłoszono 9 czerwca, wpłynęło łącznie 730 wniosków o dofinansowanie projektów. 344 z nich, na łączną kwotę około 7,3 mln zł, uzyskały pozytywną ocenę merytoryczną, pozwalającą na rekomendowanie wsparcia. Podobne wyniki notowano w pierwszym terminie składania wniosków. Wsparcie otrzymuje więc blisko połowa z ubiegających się. Wśród małych i średnich firm starających się o dotacje inwestycyjne pozytywną ocenę uzyskało zaledwie 11 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jan Niewinowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu