Ostatnie dotacje na Mazowszu

opublikowano: 27-02-2013, 00:00

Wiosną przedsiębiorcy będą mieli trzy szanse, by zgarnąć unijne dofinansowanie. Więcej konkursów w tym roku już nie będzie

Jeśli marzy ci się unijna dotacja — to ostatni dzwonek, aby się o nią starać. W najbliższych miesiącach na Mazowszu odbędą się trzy nabory z dofinansowaniem dla przedsiębiorców. Organizująca konkursowe zmagania Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) podzieli w nich 12 mln EUR, czyli ok. 50 mln zł.

Na rozwój turystyki…

Już pod koniec marca otwarty zostanie nabór dla firm z sektora turystyki w ramach działania 6.2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (RPOWM). W puli są 2 mln EUR.

— To konkurs z małymi kwotami wsparcia. Jedno przedsięwzięcie będzie miało szansę na co najmniej 300-400 tys. zł dotacji. Pieniądze mają wesprzeć modernizację i unowocześnienie obecnie istniejącej bazy turystycznej. O dotacje będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy z całego kraju — ważne, aby planowane inwestycje były realizowane na terenie województwa mazowieckiego — mówi Mariusz Frankowski, dyrektor MJWPU.

W tym samym czasie ogłoszony zostanie inny konkurs z działania 6.2 „Turystyka”, z którego przedsiębiorcy będą wyłączeni, a dotacje czekają na samorządy (jego budżet to 3 mln EUR). Konkursy zostały rozdzielone ze względu na inną specyfikę projektów realizowanych przez różne grupy wnioskodawców.

…i przedsiębiorczości

Kolejne dwa konkursy dotyczą bardzo popularnego wśród firm działania 1.5 „Rozwój przedsiębiorczości”. Z pierwszego, który rozpocznie się w kwietniu, będą mogły skorzystać tylko średni przedsiębiorcy. Drugi rozpocznie się miesiąc później i jest przeznaczony tylko dla mikroi małych firm. W obu do wzięcia jest po 5 mln EUR.

— Będziemy preferowali projekty, które dążą do wsparcia innowacji, badań i rozwoju — aby ukierunkowywać firmy na obszary ważne w przyszłej unijnej perspektywie. Przedsiębiorcy będą musieli się przyzwyczaić, że proste działania inwestycyjne trudno będzie w przyszłych latach sfinansować dotacją. Temu będą służyły instrumenty zwrotne — mówi Mariusz Frankowski.

Maksymalny poziom dofinansowania w konkursach dla średnich firm będzie prawdopodobnie niższy niż do tej pory. W poprzednich naborach średni przedsiębiorca dostawał 1,3-1,7 mln zł w zależności od działania, teraz te kwoty mogą spaść o kilkaset tysięcy złotych. W przypadku małych firm średnie dofinansowanie wynosiło 1-1,3 mln zł, natomiast mikro- od 700 do 900 tys. zł. Ten poziom powinien być zachowany przy tegorocznym konkursie.

Ocena przez panel

Z myślą o nowym okresie programowania MJWPU chce też przetestować nowy system oceny. Wejdzie ocena panelowa — zostanie ona wprowadzona pilotażowo w jednym z konkursów, prawdopodobnie tym dla średnich firm z działania 1.5.

— To już naprawdę ostatnie rozdanie unijnych dotacji dla firm z Mazowsza z puli na lata 2007-13, więc warto wziąć w nim udział. Na szczegółowe warunki naborów trzeba jeszcze chwilę poczekać, ale postaramy się ogłosić je jak najszybciej. Liczymy na ciekawe, innowacyjne projekty — kończy Mariusz Frankowski. Oprócz dotacji mazowieccy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pożyczek, poręczeń i reporęczeń na preferencyjnych warunkach z unijnego programu JEREMIE. W marcu ruszy nabór pośredników finansowych tego instrumentu. Konkursy z finansowym wsparciem dla firm są planowane na maj lub czerwiec tego roku.

835 mln zł Tyle dotacji firmy z Mazowsza dostały z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego do końca 2012 r....

603 mln zł. …a tyle Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych wypłaciła firmom z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu