Ostra przecena ropy

W ciągu kwartału ceny paliwa spadły o 15 proc. Rośnie podaż

Ceny ropy zakończyły trzeci kwartał największą przeceną od ponad dwóch lat. Notowania kontraktów na odmianę brent poszły w dół o 15,7 proc. Po tym, jak ceny eksportowanego surowca obniżyła Arabia Saudyjska, w czwartek pierwszy raz od 2012 r. zeszły one poniżej 92 USD za baryłkę.

Inwestorzy obawiają się, że popyt na surowiec ucierpi za sprawą spowolnienia gospodarczego w strefie euro i Chinach. Na rynek wraca ropa z Libii, a we wrześniu produkcja w krajach OPEC, odpowiedzialnych za 40 proc. rynku, była najwyższa od 13 miesięcy. Tymczasem globalny popyt rósł w drugim kwartale najwolniej od trzech lat.

— Rynek jest dobrze zaopatrzony, a OPEC nic nie wspomina o cięciu produkcji — uważa Tetsu Emori, zarządzający towarzystwa Astmax Asset Management.

Niewiele mniej gwałtownie tanieje amerykańska ropa WTI, która ubiegły kwartał zakończyła 13,5-procentową przeceną. Amerykański przemysł wciąż notuje solidne ożywienie (wskaźnik ISM sięgnął we wrześniu 56,6 punktu), ale produkcja ropy utrzymuje się na najwyższym poziomie od trzech dekad.

Przecena ropy to oczywiście zła wiadomość dla producentów surowca. Notowania korony norweskiej znalazły się w poniedziałek najniżej od czterech lat. W szczególnie trudnej sytuacji znajduje się Rosja. Ropa, gaz i produkty petrochemiczne odpowiadają za ponad dwie trzecie jej eksportu. Według ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga, wzrost PKB w Rosji sięgnie w przyszłym roku zaledwie 1,0 proc., choć jeszcze w sierpniu spodziewano się, że jego dynamika wyniesie 1,5 proc.

Dna szuka kurs rubla, który już wcześniej dołował za sprawą nałożenia na Rosję sankcji gospodarczych. W trzecim kwartale notowania rosyjskiej waluty poszły w dół o 13,9 proc. To najgorszy wynik wśród głównych środków płatniczych na świecie.Tymczasem rosyjski bank centralny w skrajnym scenariuszu zakłada, że ceny ropy mogą spaść nawet do 60 USD za baryłkę. Przedstawiciele tej instytucji nieoficjalnie przyznają, że w przypadku dalszego odpływu kapitału z kraju rozważane będzie wprowadzenie kontroli kapitałowych.

Polscy kierowcy na tańszym paliwie skorzystają w mniejszym stopniu niż amerykańscy. To dlatego, że przecenie ropy towarzyszyły zwyżki cen dolara — podstawowej waluty do notowań surowca. W trzecim kwartale ropa potaniała o 15,7 proc., jednak dolar umocnił się o 9 proc. Dlatego obniżka — w przeliczeniu na złote — wyniosła „tylko” 8,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane