Ostre spory sław ekonomii

JKW
opublikowano: 03-06-2013, 00:00

Kenneth Rogoff (powyżej) i Carmen Reinhard zarzucają Paulowi Krugmanowi (poniżej)„spektakularnie grubiańskie zachowanie”.

„Mam ciekawsze rzeczy do roboty” — odpowiada noblista. Ostatnio na pb.pl relacjonowaliśmy ostre spięcie między znanymi ekonomistami na temat OFE: Bogusławem Grabowskim a Januszem Jankowiakiem i Mirosławem Gronickim. Podobny spór toczą również obecnie słynni ekonomiści amerykańscy: Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla, oraz Kenneth Rogoff i Carmen Reinhard. Jak już pisaliśmy w kwietniu, Rogoff i Reinhard zostali oskarżeni o to, że naginali w wyliczeniach modele makroekonomiczne, aby udowodnić tezę, że wysoki dług publiczny oznacza na dłuższą metę niższy wzrost gospodarczy. Do tej krytyki przyłączył się Paul Krugman, znany ze swojego krytycyzmu wobec polityki oszczędności prowadzonej przez rządy. W sobotę Rogoff i Reinhard odpowiedzieli na atak Krugmana. „Podziwiamy twoje dokonania naukowe z przeszłości, one inspirują nas aż do dzisiaj. Dlatego dużym zawodem było dla nas to, że doświadczyliśmy z twojej strony tak spektakularnie grubiańskiego zachowania w ciągu ostatnich kilku tygodni. Atakowałeś nas personalnie i właściwie bez przerwy” — napisało dwoje ekonomistów w liście do Krugmana. „Masz prawo do tego, by nie zgadzać się z wynikami naszych badań. Szkoda jednak, że ignorujesz również literaturę, która została opracowana po naszej publikacji, w tym analizy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Być może robisz tak dlatego, że literatura ta utrudniłaby ci zrobienie z nas kozła ofiarnego polityki oszczędności” — dodają Rogoff i Reinhard. Tłumaczą też w liście, że nie są ślepymi zwolennikami polityki oszczędności, bo często jest ona zbyt restrykcyjna i wtedy przynosi gospodarce więcej szkód niż pożytku. Na odpowiedź Krugmana nie trzeba było długo czekać. „Spór może trwać w nieskończoność, a i ja, i oni mamy ciekawsze rzeczy do roboty. (...) Przepraszam, ale brak naprawienia swojego błędu [Rogoffa i Reinharda — red.] wyrządził wiele złego. To zło nie może być zamazane przez proste uwagi, że oszczędności czasem są przesadzone” — napisał Paul Krugman.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu