Ostrożność jest zalecana

Mariusz Wesołowski
19-08-2002, 00:00

Mimo bardzo złych danych o stanie gospodarek i przedsiębiorstw inwestorzy zachowują optymizm i kupują akcje. Takie postępowanie charakteryzuje koniec hossy, a nie środek bessy. Jedynym wytłumaczeniem takiego zjawiska jest ostatnia próba powstrzymania bardzo silnej przeceny akcji na rynku amerykańskim i pozostałych. Tymczasem ostatni komunikat po posiedzeniu Fed nie pozostawia złudzeń: perspektywy dla amerykańskiej gospodarki nie są dobre. To bez wątpienia sygnał do sprzedaży akcji.

Nie oznacza to jednak, że na giełdzie już nie można zarobić. Warto znów zwrócić uwagę na Jutrzenkę. Na najbliższym NWZA Jutrzenki (25.08) ma być głosowany m.in. skup akcji w celu ich umorzenia. Na uwagę zasługuje fakt planowanego wykupu akcji imiennych posiadanych przez pracowników. Od dawna wiadomo, że pracownicy uniemożliwiali wszelkie ruchy M&A. Fakt głosowania świadczy o dużym prawdopodobieństwie powodzenia takiego skupu i wznowienia rozmów z ewentualnymi partnerami. Wydaje się zatem uzasadnione spekulacyjne kupno walorów Jutrzenki w oczekiwaniu na ostateczne rozstrzygnięcie walnego. Oczywiście ostatnie, bardzo słabe wyniki mogą być silnym hamulcem przy decyzjach inwestycyjnych. Warto jednak podkreślić, że wcześniejsza mocna wyprzedaż akcji spółki w dużym stopniu zdyskontowała pokazaną stratę.

Niedawno został ogłoszony plan restrukturyzacji Mostostalu Export. W ciągu najbliższych dwóch lat ma zostać przeprowadzony proces zmiany modelu zarządzania spółką oraz szeroka akcja wyprzedaży aktywów. To bardzo długi okres, co może skłaniać do wstrzymania się z zakupami. Z drugiej jednak strony do kupna, przynajmniej spekulacyjnego, zachęcają bardzo niska wycena, dobra sytuacja techniczna i przede wszystkim akceptacja planów spółki przez inwestorów finansowych. Walory Mostostalu powoli mogą więc odrabiać utraconą wartość, czym z pewnością są mocno zainteresowani inwestorzy finansowi.

Kredyt Bank znajduje się w pobliżu ważnego oporu w okolicach 16,5 zł, który ze względu na stan rynku będzie raczej trudno pokonać. Z drugiej strony jest wielce prawdopodobne bliskie przebicie 15 zł i testowanie dawno niewidzianego poziomu 12,5 zł. Z tego względu redukcja akcji w portfelu wydaje się zasadna, mimo względnie niskiej wyceny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Wesołowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Ostrożność jest zalecana