Ostry spadek na finiszu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 19-05-2006, 00:00

Gdyby nie ostatnia godzina handlu, można by mówić o uspokojeniu sytuacji na giełdach USA po środowej przecenie. Indeksy, zwłaszcza na rynku tradycyjnych blue chipów, wahały się w wąskim paśmie. Dopiero ostatnie minuty handlu przyniosły gwałtowny spadek. Stonowanie nastrojów było poniekąd zasługą kolejnych danych makro, które tym razem mogą stanowić argument przeciwko podwyższaniu stóp przez Fed.

Zaskakująco duży wzrost odnotowała liczba tzw. „nowych bezrobotnych”. Zwiększyła się ona o 42 tys. i doszła do poziomu 367 tys. To najwyższa wartość od początku października ubiegłego roku, kiedy to przez USA przetaczały się katastrofalne huragany. Tym razem tak znaczna aprecjacja wskaźnika tłumaczona jest zwolnieniami w sektorze publicznym w Puerto Rico. Do myślenia dał również nieoczekiwany spadek indeksu wskaźników wyprzedzających koniunktury publikowany przez Conference Board. W kwietniu indeks spadł o 0,1 proc., podczas gdy jeszcze miesiąc wcześniej rósł o 0,4 proc.

W prestiżowej średniej Dow Jones na wartości silnie zyskiwały papiery Hewlett-Packard. To druga sesja tych walorów, podczas której dyskontowane są bardzo dobre wyniki finansowe producenta sprzętu komputerowego w drugim kwartale roku finansowego. Przed publikacją raportu w górę szły też notowania największego konkurenta —Della. Znaczną zwyżkę kursu odnotował Home Depot. Największa w USA sieć sklepów z artykułami budowlano-montażowymi zamierza przeznaczyć 2 mld USD na wykup własnych akcji. Spektakularny wzrost notowań stał się również udziałem Sears Holding, potentata wśród amerykańskich domów towarowych. W tym przypadku aprecjacja była zasługą wyższych od oczekiwanych wyników finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ostry spadek na finiszu