Oświęcim odświeża miejski tabor

Patrycja Łuszczczyk
opublikowano: 08-04-2018, 22:00

Miejski Zakład Komunikacji w Oświęcimiu modernizuje tabor. Pierwsze pięć autobusów wyjedzie na ulice już za kilka tygodni.

W grudniu ubiegłego roku Oświęcimski Miejski Zakład Komunikacji (MZK) podpisał z Solarisem umowę na 19 ekologicznych autobusów. — W obecnym rozdaniu łącznie wymienimy 20 autobusów. Dziewiętnaście pojazdów o długości 9, 10 i 12 metrów dostarczy Solaris, w tym dwanaście z silnikami spalinowymi, które spełniają normy unijne Euro6, i siedem z napędem hybrydowym.

NOWY TABOR: Oświęcim nie potrzebuje dużych przegubowych autobusów. Dlatego po mieście będą jeździć m.in. takie solarisy jak na zdjęciu.
Zobacz więcej

NOWY TABOR: Oświęcim nie potrzebuje dużych przegubowych autobusów. Dlatego po mieście będą jeździć m.in. takie solarisy jak na zdjęciu. Fot. ARC

Ponieważ nie potrzebujemy dużych przegubowych autobusów, ostatni będzie miał 7 metrów długości — wylicza Bożena Fraś, prezes MZK w Oświęcimiu. Mieszkańcy miasta pierwszych pięciu pojazdów mogą spodziewać się na przełomie kwietnia i maja. Katarzyna Kwiecień, rzeczniczka urzędu miasta, mówi, że kolejne autobusy będą wyjeżdżać co kwartał, a cały proces ma zakończyć się latem 2019 r. Nowe autobusy kosztowały łącznie 21 mln zł. Komunalna spółka wyłożyła na ten cel 3 mln zł, pozostałe18 mln zł to dotacja, którą z pomocą miasta zakład zdobył w ramach funduszy unijnych Małopolskiego Rozwojowego Programu Operacyjnego.

— Wszystkie kupione pojazdy są niskopodłogowe. Znajdzie się w nich również klimatyzacja, monitoring wewnętrzny i zewnętrzny, biletomaty, system zapowiedzi dźwiękowych i informacje zapisane alfabetem Braille’a. Dodatkowo wyposażone zostaną w bramki, które pozwolą nam sprawdzić przepływ pasażerów na poszczególnych trasach — mówi Bożena Fraś. Jej zdaniem park autobusowy sukcesywnie będzie wymieniany. Docelowo ma liczyć 41 pojazdów, które będą spełniać unijne normy.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu