Oszczędności procentują

Zbigniew Kazimierczak
14-01-2004, 00:00

Kogeneracja według wstępnych danych zarobiła w 2003 r. 12 mln zł. A ten rok ma być jeszcze lepszy.

Mimo iście wiosennego grudnia zajmująca się produkcją ciepła i energii giełdowa Kogeneracja nie tylko odrobiła 11,4 mln zł strat z trzech pierwszych kwartałów, ale wręcz zakończyła cały ubiegły rok z zyskiem wynoszącym 12 mln zł.

Aura tak naprawdę ma niewiele wspólnego z poprawą wyników Kogeneracji (w 2002 r. miała ponad 13 mln zł straty). To konsekwencja oszczędności poczynionych w ostatnich dwóch latach.

Według Piotra Sztury, dyrektora biura wrocławskiej spółki, Kogeneracja szuka ich gdzie się tylko da. Jako najpoważniejsze czynniki redukujące koszty wymienia: program dobrowolnych odejść, który obniżył zatrudnienie w spółce o 20 proc. i nową strategię w zakresie zakupu surowców, czyli głównie węgla i paliw. Ubiegłoroczny zysk nie jest zresztą ostatnim słowem Kogeneracji.

— W tym roku nasze wyniki finansowe będą jeszcze lepsze, choć nie publikujemy konkretnej prognozy — zapewnia Piotr Sztura.

Zysk 12 mln zł dotyczy samej spółki matki. Wyniki grupy kapitałowej będą pewnie nieco niższe. A to za sprawą wchodzącej w jej skład Elektrociepłowni Zielona Góra. Spółka realizuje bowiem obecnie budowę bloku gazowo-parowego, co pozwoli na skokowe zwiększenie produkcji prądu.

— Ten projekt na pewno będzie rentowny. Na razie generuje jednak spore koszty. Dlatego Zielona Góra będzie pozytywnie wpływać na wyniki grupy dopiero od tego roku — twierdzi Piotr Sztura.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Oszczędności procentują