Oszczędzą 1,2 mld zł

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 08-07-2005, 00:00

Kolejne cztery lata mają przynieść PKN redukcję kosztów przynajmniej o 600 mln zł. O podobną kwotę mają spaść nakłady inwestycyjne.

W tym roku płocki koncern kończy realizację kompleksowego programu redukcji kosztów operacyjnych (KPRKO). Rozpoczęty w 2003 r. proces przyniesie giełdowej spółce oszczędności na poziomie 800 mln zł. Ale na tym nie koniec. Okazuje się, że w Orlenie jest nadal duże pole do cięcia kosztów. Co więcej, już zaczęto wdrażać nowy program o nazwie Optima, opracowany na lata 2006-09. Ma przynieść co najmniej 600 mln zł.

— Oceniamy, że w 2009 r. zsumowane efekty redukcji kosztów (KPRKO + Optima) przyniosą minimum 1,4 mld zł trwałych oszczędności. Natomiast w sferze inwestycji w ciągu czterech lat mamy zamiar efektywnie zoptymalizować nakłady, zachowując w pełni plany — informuje Jan Maciejewicz, wiceprezes PKN Orlen.

Teraz spółki zależne

W programie Optima blisko połowa oszczędności operacyjnych będzie pochodziła z nowych obszarów. O 135 mln zł spadną koszty w spółkach zależnych, m.in. w Anwilu, rafineriach Trzebinia i Jedlicze. Nie dotyczy to przejmowanego czeskiego Unipetrolu. Odrębny program redukcji kosztów dla tej spółki ma powstać do końca września. Największy wkład w obniżkę kosztów dadzą natomiast oszczędności uzyskane na restrukturyzacji sieci detalicznej — 190 mln zł. W segmencie produkcji i logistyki oczekiwane cięcia mają sięgnąć 125 mln zł.

Obietnica prezesa

Orlen chce zaoszczędzić także dzięki ograniczeniu inwestycji. Do 2009 r. chce wydać na ten cel maksymalnie 4,7 mld zł zamiast planowanych 5,3 mld zł. Koncern deklaruje jednak realizację wszystkich planów inwestycyjnych. Działania te mają zapewnić płockiej rafinerii pozycję lidera w regionie pod względem efektywności produkcji.

— Poprawa efektywności kosztowej i inwestycyjnej pozwoli nam uzyskać status najbardziej rentownej rafinerii w regionie — mówi Igor Chalupec, prezes PKN Orlen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Oszczędzą 1,2 mld zł