Oszczędzanie to konieczność

MAS
08-11-2011, 00:00

KOMENTARZ

Polski rynek ociepleń budynków należy do największych w Europie. Z roku na rok wyraźnie rośnie jakość stosowanych produktów ociepleniowych, mimo że nadal jedna czwarta materiałów trafiających do obrotu nie spełnia kryteriów jakości. Pracujemy nad upowszechnieniem wiedzy o doborze materiałów, ponieważ odpowiednie rezultaty uzyskuje się wyłącznie przy zastosowaniu kompletnych układów ociepleniowych, pochodzących od jednego producenta, przebadanych i sprawdzonych w niezależnych laboratoriach. W Niemczech, Austrii lub Szwajcarii, a nawet w Czechach i na Słowacji prawie 100 proc. elewacji jest ocieplanych systemami. Tymczasem u nas, niezgodnie z prawem budowlanym, wiele budynków nadal ociepla się przy użyciu przypadkowych materiałów. Negatywne skutki takich praktyk widać potem na elewacjach, a przy usuwaniu wad i usterek inwestorzy nie mogą liczyć na gwarancje producentów.

Cieszy za to rozwój rzetelnego wykonawstwa – pracownicy firm ocieplających coraz częściej są szkoleni i uzyskują certyfikaty producentów, dzięki czemu potrafią prawidłowo, zgodnie z technologią poszczególnych systemów, wykonać ocieplenie.

Bardzo ważnym czynnikiem wzrostu rynku ociepleń jest rodząca się świadomość inwestorów i użytkowników komercyjnych i indywidualnych dotycząca energooszczędnych rozwiązań. Za dwa lata zacznie obowiązywać dyrektywa dotycząca charakterystyki energetycznej budynków, mobilizująca do energooszczędnego budownictwa, a po 2020 r. wszystkie nowe domy będą musiały charakteryzować się niemal zerowym zużyciem energii. Za technologią ociepleń przemawia jeszcze jeden ważny czynnik ekonomiczny – prawidłowe ocieplenie ścian pozwala zaoszczędzić nawet 40 proc. kosztów ogrzewania.

WOJCIECH SZCZEPAŃSKI

prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Oszczędzanie to konieczność