Oto najlepsza giełda na świecie

KMK
opublikowano: 18-10-2012, 00:00

Giełda w Wenezueli

Kilkunastomiesięczna hossa i wzrost indeksów o 210 proc. w tym roku? To nie bajka, ale rzeczywistość giełdy w Wenezueli. Zestawienie spółek tego kraju — IVBC urosło najwięcej wśród wszystkich indeksów świata, licząc od początku roku.

Szalone wydatki prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza w roku wyborczym pobudziły inwestorów do zakupu akcji na trudnym z powodów politycznych rynku.

Złośliwi analitycy twierdzą, że hossę w Wenezueli wywołała nadzieja na nowego przywódcę, co potwierdza 16-procentowy spadek indeksu IBVC w kilka dni po wynikach wyborów. 7 października Hugo Chavez został prezydentem Wenezueli po raz trzeci z rzędu.

Triumf okazał się jednak bardzo drogi. Wydatki publiczne od sierpnia 2011 r. wzrosły o 41 proc. Analitycy szacują, że dług publiczny w rękach inwestorów zagranicznych Wenezueli wynosi 64 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu