Oto portret mieszkanicznika

opublikowano: 25-11-2018, 22:00

Najmują na pokoje, ale niechętnie najmują okazjonalnie. Podatki płacą na dwa sposoby — to obraz zaangażowanych właścicieli mieszkań.

Jeszcze nie profesjonaliści, ale już na tyle poważnie zajmujący się wynajmem, że tworzą oddzielną kategorię — to mieszkanicznicy, czyli osoby fizyczne, które zapisały się do ogólnopolskiego stowarzyszenia. 450 z nich wzięło udział w badaniu, przeprowadzonym m.in. przez firmę REAS. Osoby te zadeklarowały posiadanie 1,7 tys. mieszkań do wynajęcia. Obsługują przy tym 2,7 tys. umów najmu, co statystycznie daje 6,1 umowy na jednego właściciela oraz 1,6 umowy na jedno mieszkanie. Oznacza to, że znacząca część mieszkań wynajmowana jest więcej niż jednemu najemcy np. w ramach tzw. wynajmu na pokoje. Jak wynikało z pierwszego badania REAS i Stowarzyszenia Mieszkanicznik, przeprowadzonego w 2017 r., w zasobach respondentów 70 proc. stanowiły kawalerki i mieszkania dwupokojowe (odpowiednio 40 i 30 proc.). Powierzchnia połowy oferowanych mieszkań nie przekraczała 40 mkw.

Aż trzy czwarte umów podpisywanych przez właścicieli to zwykła umowa najmu (klasyczna umowa cywilnoprawna). Teoretycznie bezpieczniejszą dla właścicieli umowę najmu okazjonalnego (w oparciu o nią łatwiej eksmitować zalegających z czynszem lokatorów) wybrało tylko 13 proc. ankietowanych.

Z umowy najmu instytucjonalnego (zarezerwowana dla firm) korzysta zaledwie 4 proc., a 1 proc. zawiera jedynie umowy ustne. Zdecydowania najczęściej umowa zawierana jest na 1 rok (60 proc. przypadków), natomiast 14 proc. umów obowiązuje przez czas nieokreślony. W praktyce jeden najemca korzysta z lokalu zwykle przez 1 do 4 lat, choć co dziesiąty — przez ponad 6 lat.

Swój biznes mieszkanicznicy prowadzą wykorzystując różne formy opodatkowania. Podatek od przychodu z najmu płaci 43 proc. respondentów, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (oznacza to, że działają jako osoby prywatne). 39 proc. właścicieli płaci podatek od dochodów z najmu, wybierając skalę podatkową. Podatek liniowy wybrało 14 proc., a 4 proc. preferuje inne formy (np. rozliczanie najmu poprzez spółki kapitałowe czy osobowe). Rozliczający najem na zasadach ogólnych mogą obniżyć stawkę podatku dzięki amortyzacji, z czego korzysta 36 proc. respondentów.

13 proc. Tylko tylu właścicieli mieszkań, którzy wzięli udział w badaniu firmy REAS i Stowarzyszenia Mieszkanicznik, zawiera z najemcami umowę najmu okazjonalnego. Zdecydowana większość korzysta ze zwykłej umowy najmu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy