Otwórz wachlarz inwestycji

PIOTR KRAWCZYŃSKI PZU Inwestycje
opublikowano: 13-11-2013, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA SEKCJI

Dywersyfikacja — to modne słowo często pojawia się w opracowaniach dotyczących zarządzania składem portfela. W uproszczeniu, jej zamysłem jest taki dobór poszczególnych rodzajów lokat, by nasza inwestycja była niewrażliwa na wahania koniunktury giełdowej. Stanowi więc swoisty klucz do sukcesu w giełdowych inwestycjach. Co ważne, każdy z nas ma szansę otrzymać ten klucz.

Idealnym rozwiązaniem byłoby posiadanie w portfelu oprócz akcji i obligacji także surowców, nieruchomości czy udziałów w funduszach typu private equity. Niestety, nasz rodzimy rynek kapitałowy (pomimo ponad 20-letniej historii) pod względem dostępnych rozwiązań inwestycyjnych nadal znajduje się w początkowej fazie rozwoju. Wiele produktów, z uwagi chociażby na wysokie wymogi kapitałowe, jest po prostu niedostępnych dla przeciętnego inwestora. Inne, z uwagi na ciągle niedostateczny poziom edukacji ekonomicznej naszego społeczeństwa, nie cieszą się zbytnią popularnością. Do poziomu rynków w zachodniej Europie czy za oceanem dzieli nas zatem nadal spory dystans. Nie oznacza to jednak wcale, że z góry stoimy na przegranej pozycji.

Największą trudność mogą nam sprawić inwestycje na rynku nieruchomości. Tu wachlarz możliwości jest bardzo ograniczony. Właściwie poza zakupem certyfikatów wyspecjalizowanych funduszy jedynym sposobem będzie zakup samej nieruchomości. Oba rozwiązania są kosztowne.

Mniejsze problemy sprawią nam inwestycje na rynku towarowym czy walutowym, bo tu pod względem dostępnych rozwiązań polski rynek staje się coraz bogatszy. Przede wszystkim, możemy otworzyć rachunek w jednym z biur maklerskich oferujących dostęp do wspomnianych rynków. Ten sposób pomnażania kapitału wymagać będzie od nas jednak dużej wiedzy o mechanizmach rynkowych oraz mnóstwa czasu spędzonego przed ekranem komputera na śledzeniu i analizowaniu napływających informacji.

W przypadku waluty innym sposobem będzie jej zakup w kantorze lub banku w nadziei na wzrost jej kursu w przyszłości, co ze względu na różnice pomiędzy kursem kupna i sprzedaży nie do końca wydaje się optymalnym rozwiązaniem. Z uwagi na wykorzystane instrumenty bazowe i sposób wypłaty zysku problemy może nam również nastręczać wybór odpowiedniej lokaty strukturyzowanej. Zdecydowanie bardziej przyjaznym rozwiązaniem będzie zakup jednostek uczestnictwa w funduszach surowcowych.

Innym sposobem na dywersyfikację będą inwestycje w fundusze typu absolute return, które ze względu na przyjętą politykę inwestycyjną powinny generować dodatnie stopy zwrotu w każdych warunkach rynkowych. Ma to być możliwe dzięki praktycznie nieograniczonym możliwościom lokowania pieniędzy w różne klasy aktywów — oprócz akcji czy obligacji w portfelu mogą się znaleźć waluty, surowce, a nawet nieruchomości. Co więcej, zarządzający funduszem, szukając zysków, nie muszą zarabiać jedynie na wzroście ich ceny. Dostępne instrumenty pozwalają to robić również na spadkach cen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PIOTR KRAWCZYŃSKI PZU Inwestycje

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu