Ożywienie popytu na złoto w Chinach

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 27-05-2021, 10:12

Na rynku złota już od dwóch miesięcy obserwujemy niemal nieprzerwane zwyżki. Strona popytowa ma delikatną przewagę także dzisiaj rano, jednak dotarcie notowań złota do psychologicznej bariery na poziomie 1900 USD za uncję wywołało pewną presję podaży.

Carla Gottgens

Ostatnie dynamiczne zwyżki pchnęły notowania złota w rejon wykupienia, co z technicznego punktu widzenia tworzy zagrożenie korektą spadkową. Biorąc jednak pod uwagę wczorajsze odbicie w górę wartości amerykańskiego dolara i nieznaczną reakcję złota na ten ruch – widać, że strona popytowa na rynku złota jest silna. Nawet jeśli korekta się pojawi, to może być ona relatywnie płytka.

Wartość dolara amerykańskiego to kluczowy czynnik, który wpływa i nadal będzie wpływał na notowania złota. Z kolei na wartość USD i ceny złota będzie wpływała polityka monetarna Fedu, która póki co powinna się utrzymać w dotychczasowym kształcie. Dane makro w USA oraz poziom inflacji będą jednak istotnymi czynnikami, budzącymi spekulacje na temat możliwych działań Fed.

Notowania złota – dane dzienne

Tymczasem w średnioterminowej perspektywie notowaniom złota sprzyja nie tylko perspektywa wysokiej inflacji oraz luźnej polityki banków centralnych. Dodatkowym czynnikiem wspierającym wzrosty jest odradzający się popyt na złoto w Indiach i Chinach. Te dwa kraje to zdecydowanie najwięksi konsumenci tego kruszcu od lat. W 2020 roku, na skutek pandemii, tamtejszy popyt na złoto tąpnął na skutek restrykcji związanych z pandemią. O ile w Indiach sytuacja nadal jest trudna, to Chiny już w ostatnich miesiącach pokazały istotny wzrost popytu. W I kwartale br. popyt na złoto w Chinach wyniósł 191,1 ton, co jest najwyższym wynikiem dla pierwszego kwartału od 2015 roku. Był to także wzrost o imponujące 212% w stosunku do I kw. 2020 r.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane